Pojmy inflace, rentabilita, úrok slýcháme z médií téměř denně. Víme však přesně, co znamenají? Vysvětlení těchto záludných slov hledalo osm odvážných němčinářů ze třídy 7. A8 společně s paní učitelkou Petersovou ve vídeňské centrále banky Erste, jejíž dceřinou společností je také Česká spořitelna.
Den před výročím sametové revoluce jsme se vydali na cestu do hlavního města Rakouska. Centrála banky Erste se nachází v blízkosti hlavního nádraží, kam jsme přijeli. V obrovské moderní budově nás přivítal pan Robin Gosejohann z Nadace Erste. Ten nás provedl po nově vystaveném komplexu a dostali jsme se do prostor veřejnosti běžně nepřístupným. Kanceláře, kantýny, ordinace, tělocvična, to vše je k dispozici čtyř tisícům zaměstnanců. Zaujala nás tzv. clean desk policy, která zaměstnancům nařizuje pravidelně střídat kanceláře, aby se z jejich práce nestal stereotyp. Všechny budovy spojuje kromě jiného i terasa plná zeleně, z níž je možné vidět panorama Vídně. Objekt ale neslouží jen zaměstnancům, je částečně otevřen i veřejnosti – v přízemí se nachází samozřejmě pobočka spořitelny, kavárna a také místo pro koncerty a jinou kulturu.
Samotný program finanční gramotnosti jsme zažili ve FLIP centru. Své znalosti jsme prověřili společně s paní průvodkyní Silvií a panem Wolfgangem. Vyzkoušeli jsme si rozdělit měsíční příjem žáka, studenta univerzity a dospělého na jednotlivé složky rozpočtu, jako je bydlení, jídlo, doprava, volný čas a nakupování. V porovnání s rakouskými studenty jsme vyšli jako šetřílci, kteří právě spoří na volnočasových aktivitách. V kvízu, při němž jsme se rozdělili na dvě družstva, jeden šlapal na kole a četl otázky z bankovních pojmů, ostatní odpovídali. Pokud odpověděli špatně, sportovně zdatný jedinec musel ještě víc přidat! Porovnali jsme výhody a nevýhody používání bankovek vůči novým platebním metodám. Ty se rozmáhají především ve skandinávských zemích, ale i v Česku je bezkontaktní platba kartou běžnou součástí placení. Zajímavou částí byla debata, jaké věci mají materiální nebo emoční hodnotu. Máte vztah třeba k lesu více materiální nebo emoční? Správná nebo špatná odpověď není, každý to vnímá jinak. Závěrem jsme absolvovali cestu džínů, které si kupujeme v obchodních řetězcích. Věděli jste, že džíny absolvují cestu 50 tisíc kilometrů, než dorazí do regálu? Po tříhodinovém přemýšlení nad tajemstvími financí jsme neodmítli pozvání na čaj či kávu – dohromady prý se v budově banky vypije až tisíc káv za den. Nutno podotknout, že banka se připojuje k férovému odměňování práce, a proto nakupuje produkty Fair Trade, o nichž byla ten den také zmínka.
Chtěli bychom poděkovat paní učitelce Petersové za realizaci této úžasné akce. Rozšířili jsme si totiž znalosti nejen v oblasti finanční, ale především jazykové, neboť celý den jsme slyšeli výhradně němčinu.
Jonáš Vala