Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Horská výzva

Pro podzimní prázdniny slibovala předpověď krásné počasí, a tak jsme vyrazili do Jeseníků, užít si prodloužený víkend na horách. Rosničkám to protentokrát vyšlo, a tak jsme si užívali krásné výhledy z nejvyšších vrcholků Moravy. Sobotní trip nás v podvečer zavedl do Kout nad Desnou, kde jsme objevili zázemí “Horské výzvy”.

Horská výzva v Koutech je považována za nejtěžší český 24 hodinový běžecký závod, kdy účastníci běhají 15,5 km dlouhé okruhy s převýšením 870m. Trasa začíná v areálu v Koutech a přes horní stanici lanovky se vybíhá na  Dlouhé stráně, odtud, přes Mravenečník, zpět na horní stanici lanovku a dolů do Koutů. Start závodu byl v 14.00 a jelikož se běží i přes noc, povinnou výbavou je čelovka a náhradní baterie.

Kolem 18 hodiny již byla tma, my jsme pozorovali světla pohybující se na lyžařských svazích a povzbuzovali běžce probíhající kontrolou s občerstvovací stanicí. Mezi startujícími jsme našli jméno hawaiského ironmana Jardy Hýzla a mně napadlo zeptat se pořadatelů na Toma Štveráka studenta našeho Gymnázia. “Jó, ten mladej, ten je momentálně třetí a každou chvíli by se měl vrátit z třetího kola!”  Skvělé, tak na Toma si počkám. Po několika minutách se skutečně objevil, dal si malé občerstvení, sdělil nám, že na hoře začíná pěkně foukat a opět vyrazil na trať.  Jeden okruh trval závodníkům přes dvě hodiny, takže jsme se s Výzvou rozloučili s tím, že se druhý den ještě zastavíme.

Ráno, když jsme se po desáté hodině scházeli dolů po sjezdovce, řada závodníků již byla značně unavena či ukončila závod. Pak se objevil Tom a s úsměvem ve tváři vyrážel do desátého kola. Dorazili jsme k pořadatelům, kde jsme se dozvěděli skvělou zprávu, Tom je průběžně druhý a pokud stihne poslední kolo do 14.00, tak jej již nikdo pravděpodobně nepředběhne.

Na vyhlášení výsledků jsme již čekat nemohli, takže jsem se oficiální výsledky dozvěděl až z internetu. Tom skutečně doběhl desáté kolo v těžké konkurenci zkušených běžců obsadil skvělé 2. místo. Pro oficiální stránky závodu pak řekl: “Začal jsem běhat teprve loni díky strejdovi. Hrozně mě to chytlo. Hlavní je trénink a strava. Pro mě byla hodně těžká hlavně výstupová část v první polovině okruhu k horní stanici lanovky. Ta byla hodně drsná, ale dost bolel i seběh bikeparku ve druhé půlce. Největší krizi jsem si prožil nad ránem mezi třetí a šestou. To jsem na asfaltce k Dlouhým stráním opravdu usínal.”

Vítězem závodu se stal Zbyněk Cypra s jedenácti okruhy, který na adresu našeho studenta prohlásil: “Ten kluk je velký talent a jeho přístup mě doslova nadchnul.”

Na závěr bych rád složil Tomovi poklonu, protože zvládnout tento náročný závod, a ještě uspět v těžké konkurenci, je pro mě senzační výkon. Přeji mu hodně štěstí a spoustu dalších povedených “Výzev”?.

Sportu zdar    J.J.

Přejít nahoru