Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

JIŘÍ ČERNÝ – HLASY SAMETOVÉ REVOLUCE

Třídy 4. A8, 4. AB, 8. A8, 2. AB a 6. A8 si připomenou výročí sametové revoluce v pátek 22. listopadu 2019 v 9.00 v kině Panorama.

Navštívíme poslechový pořad o hudebních osobnostech, které se podílely na listopadových událostech v roce 1989. Publicista zakazovaný komunistickými vládci se stal jakýmsi tiskovým mluvčím Sametové revoluce. Byl to on, kdo na Václavském náměstí uvedl Martu Kubišovou, aby zazpívala “Modlitbu pro Martu” a o pár dní později na tiskové konferenci Občanského fóra oznámil rezignaci komunistických pohlavárů. Jeho autentické vzpomínky zabrousí i do nehudebních vod a společně si připomeneme listopadovou euforii a společně můžeme podiskutovat, jak se očekávání života ve svobodné společnosti splnila.

Jiří Černý je významný hudební kritik a respektovaný publicista . V šedesátých letech pracoval jako redaktor v týdeníku Mladý svět a posléze, již na volné noze, přispíval do periodik Melodie, Hudba pro radost, Repertoár malé scény, Gramorevue, Hudba je hudba a Kruh. V Československém rozhlase uváděl vůbec první oficiální hitparádu, dnes již legendární Dvanáct na houpačce nebo rozhlasový pořad Desky načerno. V době normalizace musel z rozhlasu odejít a přechodně pracoval jako korektor a posléze v Lidové škole umění. Po celou dobu však psal články, které nabízel do různých časopisů. V Listopadu 89 spoluzakládal Občanské fórum a moderoval některé protestní demonstrace. V roce 2013 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. V současnosti vycházejí v nakladatelství Galén jeho sebrané spisy pod názvem Jiří Černý na bílém.

Přejít nahoru