Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Kulturně poznávací exkurze Vídeň 2017

První březnový den vyrazila skupina kulturních nadšenců z našeho gymnázia na zájezd do Vídně. Čekala na nás návštěva Albertiny a představení ve vídeňské státní opeře.

Na místo jsme dorazili v dopoledních hodinách. Naše první kroky vedly do infocentra, kde jsme si vyzvedli mapy, abychom se ve velkém městě nepoztráceli. Bohužel kvůli větrnému počasí někteří o mapu velmi záhy přišli. Pak jsme již zamířili do galerie Albertina. Krom stálých expozic jsme měli možnost prohlédnout si tvorbu Egona Schieleho. Ta někoho oslovila velmi, někoho méně. Pro všechny to však jistě byla obohacující zkušenost. Plni dojmů jsme se poté vydali poznávat krásy samotné Vídně – zhlédli jsme toho mnoho, např. hradní konírny s lipicány, ulice Kohlmarkt, am Graben a Stephansdom.

Po kratším samostatném rozchodu jsme se shromáždili před operou, abychom mohli zamířit do prostor, běžně přístupných pouze účinkujícím. Zde jsme si poslechli zajímavý výklad hlavního dramaturga pana Olivera Grabera.  Dozvěděli jsme se, jak to v životě umělců baletu chodí, něco málo také z historie baletu a samotné Státní opery. Pak už jsme se odebrali do šaten odložit si kabáty

a vyzvednout lístky. Samotné představení nás velmi uchvátilo. Technické provedení figur bylo na velmi vysoké úrovni a tanečníci byli ve svých rolích opravdu přesvědčiví. Samotný příběh Evžena Oněgina je světově známým a čteným dílem. Jeho baletní zpracování bylo uchvacující. Rádi bychom vyzdvihli také práci orchestru (hudba P. I. Čajkovskij). Po konci představení a dlouhém potlesku ve stoje jsme se odebrali do autobusu na cestu domů.

Někteří z nás měli ještě energii sdělovat si dojmy, většina se ale vzhledem k pokročilým večerním hodinám a kulturnímu vyčerpání odebrala ke spánku. Za organizaci kulturní exkurze jsme vděčni paní Petersové a paní Brodové.

Karolína Němečková, Kateřina Dvořáková 8. A8

Přejít nahoru