V pondělí 15. dubna jsme přihlášení studenti Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm vyrazili na úžasnou poznávací cestu do Německa. Naše první zastávka byla v Ústí nad Labem, kde jsme přespali na studentské ubytovně a zároveň nabrali síly na další dny. Druhý den jsme se v ranních hodinách bez problému všichni sešli u autobusu a mohli tak konečně přejet hranice s Německem.
Netrvalo to ani hodinku a už nám pan průvodce hlásil, že jsme v Drážďanech. Tam jsme si prohlédli známý Zwinger, Fürstenzug (Průvod králů) nebo Frauenkirche. Po prohlídce jsme jako v každém městě dostali osobní volno, které jsme mohli využít dle našich představ. Poté už na nás čekala manufaktura porcelánu v Míšni, zde jsme absolvovali menší prohlídku výroby porcelánu, kde se nám předvedli neobyčejně šikovní zaměstnanci manufaktury, ať už vytvářením, glazurováním nebo malováním porcelánu. Po této ukázce jsme si měli možnost prohlédnout již vytvořené věci z porcelánu a některé byly opravdu nádherné.
Další zastávkou nám byl impozantní Pomník Bitvy národů, kde jsme dostali historický výklad a osobní volno na pamětní selfie a společnou fotografii. Pomník se nachází poblíž města Lipska, které bylo naším dalším poznávacím bodem. Lipsko je známé hlavně díky historii, a tak zde nemohl chybět další zajímavý a informačně obohacující výklad našeho pana průvodce. V tomto překrásném městě jsme si prohlédli Starou radnici a Kostel sv. Tomáše. V Lipsku studoval nejznámější německý básník Johann Wolfgang von Goethe, proto jsme si před jeho sochou připomněli pár základních informací o něm a někteří odvážlivci se dokonce pokusili recitovat jeho dílo v němčině. Za ten den jsme toho stihli opravdu hodně, proto jsme se už všichni těšili na studentskou ubytovnu v Berlíně, abychom si pořádně odpočinuli.
Ráno jsme se probudili do slunečného počasí, pořádně se nasnídali a vyrazili jsme na zámek Cecilienhof v Postupimi, který hrál velkou roli v druhé světové válce. I tady jsme opět dostali historický výklad a měli možnost si tento nádherný zámek vyfotit. Pak jsme zamířili na další zámek v Postupimi tentokrát Sanssouci. Podívali jsme se na překrásné terasy zámku a prošli si zahradu. Vyfotili společnou fotku a odjeli navštívit a prohlédnout si třetí zámek Charlottenburg, který se pyšní svou mohutností.
Po triádě zámků na nás konečně čekalo hlavní město Berlín. V Berlíně nás pan průvodce vzal na německý Olympijský stadion, kde se hry konaly v roce 1936. Tak a jsme v centru Berlína! Je až dechberoucí, jak moc se historie podepsala na tomto městě. Prohlédli jsme si kostel Gedächtniskirche a jeho moderní kapli. Do Německa jsme jeli hlavně za historickým poznáním, a proto jsme náš rozchod věnovali prohlédnutí dobových fotografií v muzeu “Topografie teroru” nebo v muzeu “Berlínské zdi”. Další úspěšný den je za námi a my se jedeme opět zaslouženě odpočinout. Třetí a poslední den měl být nejnáročnější na organizaci a také byl. Nejprve jsme se prošli ranním Berlínem, kde jsme viděli známou televizní věž, Humboldtovu univerzitu nebo Koncertní dům. Plynule jsme se přesunuli na místo, které člověka donutí přemýšlet. Holocaust Denkmal in Berlin v překladu Památník holokaustu. Po smutné chvilce vzpomínání na hrůzy historie jsme se přesunuli k snad nejznámějšímu místu Berlína, a to k Braniborské bráně. Náš program pokračoval předem domluvenou prohlídkou Německého spolkového sněmu, kde jsme se rozdělili na dvě skupiny. Přidělili nám dvě šikovné paní průvodkyně, které nám řekly spoustu informací, provedly nás celým sněmem a dovedly do známé skleněné kopule, kde prohlídka skončila. Tak a teď osobní volno do smluveného času v Berlíně, který si každý z nás prožil jinak a hurá domů!
Tadeáš Solanský, 3. A