Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Projekt EDISON 1.- 7. 12. 2014

Projekt EDISON je jeden z mnoha projektů mezinárodní organizace AIESEC, v jehož rámci studenti z různých zemí cestují po České republice a navštěvují školy se svými prezentacemi o své zemi. Tak se i studenti naší školy mohli tento rok dozvědět něco málo o kultuře Brazílie (Thuanne), Austrálie (Jamie), Řecka (Dimitris) a Ukrajiny (Nasťa).

Na naší škole jsme měli možnost si nejen poslechnout jejich komentáře k prezentacím, ale také zhlédnout videa, která pro nás měli nachystaná, a ptát se jich na věci, které si na internetu nepřečteme. Anglicky zdatnější mluvčí si mohli s těmito vysokoškolskými studenty i promluvit o různých oblastech jejich zájmů.

Čtyři stážisté přijeli 30. 11. v neděli odpoledne z Ostravy na naše autobusové nádraží, kde jsme si je vyzvedli a zavezli domů. Zde probíhalo seznamování s rodinou, školním jídelním lístkem a programem na celý týden. V pondělí byli studenti uvítáni v jídelně naší školy proslovem paní ředitelky, po kterém následoval výklad o Rožnově a jeho okolí a nechyběla ani hudební houslová vložka. Ten samý den se odpoledne také konal bowling, který jsme si opravdu užili.

Úterní odpoledne, kdy začalo sněžit, jsme se vydali se studenty do Valašského muzea v přírodě.

Následující den jsme vyrazili na Radhošť, kde jsme si postavili sněhuláka a zahřáli se v hospodě pod vrcholem Radhoště. Odtamtud se James vydal se skupinkou studentů gymnázia pěšky do Rožnova i za značné mlhy, která obklopovala skoro celou cestu k vrcholu. Zbytek odjel autobusem zpět do Rožnova.

Ve čtvrtek jsme podnikli další menší výlet do UNIPARu, kde jsme měli možnost zhlédnout proces výroby svíček a mohli si nějaké vyrobit či koupit. Z UNIPARu se pokračovalo do Rožnovského pivovaru, kde jsme zahraničním studentům přeložili video o jeho historii a samozřejmě nesměla chybět ochutnávka našeho místního piva a škvarkové pomazánky, která překvapivě všem chutnala.

V pátek proběhl projektový den Global village, v němž nechyběla prezentace národních jídel či bližší informace o zemích původu účastníku projektu EDISON. Pouštěla se národní videa, národní hudba, hrály se hry a všude to sršelo anglickými slovíčky. Byl to také poslední den pro studenty, kdy si mohli s těmito pro nás už alespoň dočasnými členy naší gymnazijní společnosti naposledy popovídat a také se rozloučit. Naše společné akce byly zakončeny návštěvou Mikulášského podvečeru ve Valašské dědině. Stážistům jsme představili naše zvyky, historii a život na valašské vesnici v minulých staletích.

V sobotu měl každý svůj vlastní program, někde se zdobily perníčky, někde se dospávalo a někdo si udělal výlet do Olomouce. Nedělní dopoledne bylo ve znamení balení kufrů, loučení a slz.

Z mého pohledu nejzábavnější z celého týdne byla snaha přepínat z angličtiny do češtiny a zase zpátky.

Mít u sebe ubytovaného zahraničního studenta je velmi dobrou zkušeností a také výbornou příležitostí procvičení angličtiny i mimo školu a zdokonalení se v konverzaci. Navíc má člověk možnost poznat úžasného nového člověka, se kterým může zůstat v kontaktu i nadále.

Osobně již nemůžu říci, že se těším na 3. ročník tohoto projektu u nás na škole, jelikož v té době již budu na vysoké škole, ale přeji mnoho úspěchu studentům, kteří se do tohoto projektu zapojí. Tímto bych také chtěla poděkovat paní Hlaváčové a paní Dlabajové, které se ujaly organizování celého programu, který podle mě dopadl na jedničku.

Alexandra Pavelová 8.A8
Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm

Zároveň bych chtěla poděkovat studentkám Elišce Bittnerové (3.A), Monice Filákové (4.A), Alexandře Pavelové (8.A8) a Michaele Žilkové (4.B) a jejich rodinám za poskytnutí ubytování, stravy a organizaci volného času stážistů.

Velký dík patří také Nadačnímu fondu Gymnázia Rožnov a firmě Maxmechanik s.r.o. za finanční podporu projektu.

Pokud máte chuť se zapojit do 3. ročníku projektu Edison, který proběhne v příštím školním roce, hlaste se u Mgr. Š. Hlaváčové!

 

 

Přejít nahoru