Žil byl na přelomu 18. a 19. století jeden významný německý básník, prozaik a dramatik, jehož nejznámějším dílem je slavný román Utrpení mladého Werthera. Kdo jiný by to mohl být než Johann Wolfgang Goethe, díky němuž jsem měla možnost navštívit na konci června pražský Goethe-Institut. Ano, přiznávám, nebylo to jen díky Goethovi.
Příležitost strávit část dne na tomto skvělém institutu jsem dostala díky výhře v soutěži s názvem Bücherwurm – v českém znění knihomol. Tato soutěž, která se konala na začátku března v Olomouci, spočívala v uměleckém čtení německého textu. Účastníci byli rozděleni do několika věkových kategorií a ti, kteří ve své kategorii zvítězili, se sjeli 19. června v Praze, kde byl pro ně za odměnu připraven zajímavý program.
Chtěla bych zmínit, že se tato soutěž konala v Olomouci i v dalších dvou českých městech, v Pardubicích a Českých Budějovicích, takže se v Praze setkali mladí němčináři z celé republiky.
Já jsem se do GI vydala společně s paní Petersovou. Po předchozím dnu, kdy jsme na GI byli i s mými spolužáky na promítání česko-německého filmu, nám prostředí této budovy nebylo cizí. Program začínal v 10:30 uvítáním. V tento okamžik se mé naivní představy, že na nás budou mluvit alespoň zčásti česky, staly nepodstatnými, protože po 10ti měsíčním učení se tomuto jazyku jsem měla co dělat, abych všemu porozuměla (tedy skoro všemu).
Součástí zahájení bylo také představení GI spojené se spoustou zajímavých informací, které jsme se dozvěděli v pro nás připraveném kvízu.
Abych vám tedy přiblížila, co to ten Goethe-Institut je. Tento institut má za úkol podporovat výuku němčiny, přibližovat lidem německou literaturu, kulturu a mnoho dalšího. Významnou složkou je proto obrovská moderní knihovna, která byla asi největším útočištěm našeho programu. Nejprve jsme byli celou knihovnou provedeni a potom na nás čekala soutěž. V tříčlenných týmech jsme s pomocí iPadů, na kterých byla celá soutěž vytvořena, odpovídali a plnili úkoly z oblasti literatury, kultury,… Chvílemi naše bojování o nejlepší výsledek vypadalo jako zmatené pobíhání po celé knihovně bez jediné možné odpovědi na určitou otázku. Jelikož v mém týmu byla dvě milá děvčata se stejnou úrovní němčiny jako já, překládání všech těchto otázek bylo mnohdy obtížné, proto jsme byly rády, že nám naše paní učitelky ochotně pomáhaly. Musím říct, že tato soutěž byla opravdu skvělá a moc se nám líbila.
Program utekl jako nic. Na závěr byl pro všechny připraven výborný oběd a po rozloučení se jelo domů.
Návštěva Goethe-Institutu byla pro mě rozhodně velkou zkušeností. Umožnila mi poznat skvělé lidi, dozvědět se nové informace a rozhodně mi i více přiblížila němčinu, takže se teď možná budu více snažit se jí zodpovědně učit.
Věřím, že se příští rok pokusíme i s mými spolužáky v některé kategorii na Bücherwurmu zvítězit, aby se nás na Goethe-Institut mohlo vydat více, protože to rozhodně stojí za to!
Johana Valová, 3. A8
P. S. Moc děkuji paní Petersové, že se mnou byla ochotna strávit tento den a že mě za deset měsíců naučila to, co jsem v Praze mohla využít!