Mistrovství republiky v psaní na PC 2017

Po úspěšném mistrovství světa v Berlíně se Jonáš a Johana Valovi zúčastnili mistrovství republiky ve zpracování textů. To se už potřetí konalo na ZŠ Vítězná v Litovli, kam se sjelo přes 40 závodníků rozdělených do čtyř kategorií. Jonáš v kategorii žáků do 16 let získal 7 zlatých a 1 stříbrnou medaili, v celkovém součtu se stal absolutním mistrem republiky. Johana si z Litovle odvezla celkem tři medaile a v součtu dětí do 12 let se stala mistryní republiky.Jonáš se i letos stal absolutním mistrem republiky v žákovské kategorii, kdy získal šest zlatých medailí za opis textu, korekturu textu, wordprocessing, diktáty a audiotranscription. Stříbrnou medaili pak vybojoval za soutěž protokolování. Johana, která zvládá téměř všechny disciplíny, taktéž soutěžila v žákovské kategorii do 16 let, přičemž ve dvou disciplínách byla vyhlášena kategorie do 12 let. V těch, opis textu a korektura textu, vybojovala zlatou a stříbrnou medaili. V poměrně mladé soutěži audiotranscription získala mezi žáky bronzovou medaili. V celkovém součtu nejmladších soutěžící se umístila na první příčce.

Soutěžní disciplíny:

• Opis textu – 30minutový opis z papírové předlohy s penalizací 100  úhozů za chybu, též královská disciplína
  • Korektura textu – provádění úprav textu podle předlohy, 10  minut, nejvyšších výsledků se většinou dosahuje s použitím maker, za každou provedenou korekturu 100 bodů, za chybnou nebo neprovedenou se odčítá 500 bodů
  • Wordprocessing – profesionální zpracování dokumentu ve Wordu, jedna z nejnáročnějších disciplín, 90 minut práce + příprava, formátování nadpisů, úpravy odstavců, vkládání obrázků, zpracování tabulek + hromadná korespondence (obálky, štítky, dopisy)
  • Diktát C-B-A – diktát se zvyšující se rychlostí rozdělný na tři části, po skončení je možné chyby opravit, počítají se uznané minuty a trestné body
  • Diktát RTC – diktát se zvyšující se rychlostí v reálném čase, po skončení se napsaný hned odevzdává bez možnosti opravení chyb, počítají se uznané minuty a trestné body
  • Protokolování – diktuje se text rozdělený do pěti částí s nadpisy, po skončení diktátu je nutno text sumarizovat na polovinu a méně slov, počítají se body za klíčová slova ponechaná ve zkráceném textu, za přebytek slov se strhávají body
  • Audiotranscription – 10minutový diktát konstantní rychlostí diktovaný soutěžícímu do sluchátek (rychlost si nastavuje soutěžící), vyhodnocuje se jako běžný opis (penalizace za chybu 50 úhozů)
  • Kombinace – absolutní pořadí počítané podle umístění v jednotlivých soutěžících