Hrátky s čertem

J.Drda
(21.-25.2.1994)

Vážený diváku!

Jan Drda, český prozaik a dramatik, napsal na konci druhé světové války pohádkovou hru Hrátky s čertem, která současníkům měla připomenout zkažený svět doby válečné a čistotu a sílu prostého českého člověka.
Alegorie, jaká má být. Dnes hru chápeme jako pohádku, ve které dobro a opravdovost vítězí nad zlem, lhostejností.
Nás ve hře zaujal humor, aktualizace některých scén i charakterů postav. I dnes je kolem nás plno princezen, Martinů, Káčí, ale i Sarko Farků, poustevníků, Luciů a Belzebubů.
Chceme se s Vámi podělit o radost a dobrou náladu, kterou jsme oplývali při zkouškách. Jsme si zároveň vědomi, že hra je daleko složitější, než jsme původně mysleli, a k jejímuž zvládnutí máme daleko.
Ke hře napsala hudbu a texty písní Svatava Hejzlarová, v nich je zašifrován náš vztah k uváděné hře.
Hrátky s čertem měly premiéru 30.prosince 1945 v pražském stavovském divadle, několikrát se už hrály i v Rožnově, snad autorovi i těm dřívějším hercům ostudu neuděláme.

Úprava a režie: M.Hambálek

Čert vrátný: J.Onheiser
Čert I.: R.Vašut
Čert II.: J.Prejdová