Křemík a dusík

Dne 27. května na naší školu přijeli lektoři Masarykovy univerzity v Brně se svou velice zajímavou přednáškou na téma Křemík a zábavnou, překvapivou a poučnou vědeckou šou na téma Dusík. Dozvěděli jsme mimo jiné, jak se vyrábí jednolitý krystal křemíku pro tolik využívané polovodičové součástky  do našich mobilů a počítačů (a také jak za tento vynález vděčíme všímavému vědci, který využil jedné náhody) a viděli jsme, jak je křemík užitečný při nočním snímání videokamerou. Při pokusech s kapalným dusíkem o teplotě -180°C se věci chovaly úplně jinak, než jak je známe – guma se změní v křehounkou látku, plastelínou zatlučeme hřebík a vzduch zkapalní. Poděkování patří rožnovské firmě ON Semi za možnost ukázat krásu, zajímavost a důležitost  vědy studentům zdarma.