Sekundáni rožnovského gymnázia vyrazili na Horní Bečvu

Mezi nejlepší třídní akce na druhém stupni či nižším gymnáziu patří bezesporu lyžařský výcvikový kurz. Týden bez školy, počítače, rodičů či každodenního městského shonu je vystřídán pohodou na horách, lyžováním a hlavně společnými večery se spolužáky. Kdo by nejel?

Letošní rok vyšlo toto privilegium na 2.A8 a jako správná třída tělocvikáře vyrazili v téměř plné sestavě (4 omluveni ze zdravotních důvodů). Na sraz v 7.30 u Hotelu Kahan se dopraví každý sám, jelikož je to za humny a vypravovat autobus je zbytečné. Takže na pondělí ráno nastavit časně budíka a hurrrááá na lyžák.

Na místo srazu dorazili všichni bez problémů, takže kde budeme spát a s kým? Ve škole byly tyto dotazy zodpovězeny: ?To jsou malé věci, to vyřešíme na místě?. Systém je jednoduchý, kdo dřív přijel, ten si vybral.  Za pár minut a několika stěhování (samozřejmě děvčat) okupujeme naše patro s mezonetovými apartmány. Rychle se vybalit, nachystat na svah a jdeme na to. K areálu Rališka je to krásných 815 kroků, ideální rozcvička, ale pro vedoucí Y. Petersovou a J. Janíčka málo, takže ještě oběhnout rolbu. Rozdělení proběhlo bez problémů.  Vytvořila se dvě družstva, z nichž jedno bylo mixem lyžařů a snowboardistů. Všichni účastníci již ovládali základy jízdy na svém vybavení, takže netrvalo dlouho a všichni jezdili na sedačkové lanovce. Oběd a nejdůležitější část dne – odpolední klid – byl velkou výzvou pro poněkud živější 2.A8. Zvládli to, i když se mají od svých vedoucích stále co učit! Na odpolední výcvik již dorazily i další školy, takže se začaly tvořit fronty a svah se zaplnil hady lyžařských oddílů. My jsme si však počkali na čtvrtou hodinu, kdy se všichni odebrali na hotely a užili si prázdnou sjezdovku, již s umělým osvětlením. Rychle na hotel, vzít si plavky, v 17.00 regenerace na bazénu. V šest večeře a na sedmou hodinu je nástup ve ?společenské? rozšířené chodbě. Shrnutí prvního dne, rozdání instrukcí na následující den či večery. Hrajeme společenské hry a zalehnout. Ráno švédské stoly a rychle být první na manchesteru. Na devátou to úplně nevyšlo, ale byli jsme jedni z prvních. Den probíhá bez problémů, ačkoli se podmínky zhoršují díky velkému množství lyžařů a vznikajícím plotnám. Opět si počkáme na předvečerní volný svah a rovnou do bazénu. Po večeři vyplouvá na povrch první zranění z odpoledního výcviku a tak jedeme s Davidem do Valmezu pro diagnostiku. Po půl hodině čekání vychází David s úsměvem, vykloubeným palcem a sádrou až po loket. Večerní divadelní vystoupení se mezitím odehraje i bez jednoho z hlavních účinkujících. Středa je kritický den, a tak po dopoledním výcviku vyrážíme po obědě na krtincovou louku, kde probíhá běžecký výcvik okořeněný padáním a vstáváním na běžkách. V závěru absolvovali běžkaři i několikakolový závod volnou technikou s hromadným startem. Večer divadelní představení konkurenčního ochotnického spolku a společenské hry. K výzvě Matěje uspořádat diskotéku se nikdo nepřidal, takže tento kurz zvládli studenti bez tance (pokud pomineme koncert Vypsané fixy a striptýz z divadelních vystoupení). Čtvrtek proběhl ve znamení příprav na závěrečné sjezdové závody. V podvečer se pravděpodobně dostavila i únava, jelikož na bazén byli ochotni vyrazit pouze dva vytrvalí jedinci. Závěrečný večer ve vlastní režii studentů proběhl poklidně ve dvou hlavních proudech. Jedni holdující hře ?na pravdu?, běhali, pozvolna ztrácejíce svršky, po hotelu a plnili úkoly, druhá poněkud konzervativnější skupina se věnovala pátému největšímu městečku Sicílie. Poslední noc, palačinková snídaně a jde se závodit. Pořadatelé postavili slalom zprvu zavřený, ale ve spodní části si přišli na své i sjezdové typy lyžařů a snowboardistů. Poslední závodník v cíli a jde se na oběd. Rychle se sbalit a sraz u lyžárny. Závěrečné shrnutí kurzu i vyhlášení výsledků probíhá v přítomnosti rodičů a ti si poté, celí šťastní, odvážejí své ratolesti domů.

Lyžařský kurz se vydařil, studenti strávili týden na horách a ukázali, že se i divoká 2.A8 dokáže chovat slušně a zodpovědně. Pokud zapracují ještě na udržování pořádku ve svých věcech a přestanou být tak hluční J, budou i příští společné akce neméně povedené.

Skol      J.J.