Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Anglie 2015 (v rámci výzvy č. 56 MŠMT)

Ve dnech 13. – 20. září se 51 žáků Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm vydalo na studijně- poznávací zájezd do jižní Anglie. Zde malá reportáž z cesty:

Obtěžkáni taškami a kufry jsme dorazili k Bazénu na místo srazu, kde jsme předložili paní učitelce Dlabajové všechna potvrzení a doklady. Následovalo rozloučení se všemi blízkými, kufry jsme naskládali do autobusu, pohodlně se usadili, naposledy zamávali a mohlo se vyrazit! 🙂  V době oběda se autobusem linula klasická vůně řízků a jiných pochutin. Po několika hodinách jízdy k nám přistoupila paní průvodkyně a ve Velkém Meziříčí poslední účastník. Pak už následovala ničím nerušená jízda až do francouzského přístavu Calais, kde jsme podstoupili kontrolu pasů, nastoupili na trajekt a dopluli až do anglického Doveru.

Po celodenním putování v autobusu jsme konečně dorazili do našeho cíle ? Portsmouth. Ačkoliv jsme byli všichni unavení a rozlámaní z cesty, vyskočili jsme ven, abychom se mohli kochat krásou přístavního městečka. V Portsmouth jsme strávili celý den. Někteří z nás byli na prohlídce lodí, jiní zase pořizovali fotky v muzeu.  Všichni jsme šli na Spinnaker Tower, odkud byl krásný výhled na celý přístav a okolí Gosportu, což byl náš další cíl. Když jsme dorazili do zmiňovaného Gosportu na meeting point, zmocnila se nás nervozita, která rodina si pro nás přijde. Nakonec vše proběhlo bez jediné chybičky ke spokojenosti všech.

V úterý nás čekal první den kurzu, kde jsme se dozvěděli něco o anglické historii, zahráli si pár her a naučili se jak lépe používat příslovce.  Po škole se už všichni těšili, až uvidíme záhadné Stonehenge. Po prohlídce těchto megalitických staveb, jsme jeli navštívit město Salisbury, kde je postavena Salisburská katedrála. Některým připadalo, že se ocitli na kouzelném hradě v Bradavicích, neboť chodby v katedrále jim byly velmi podobné.

Ve středu ráno jsme se sešli na meeting pointu, ze kterého nás autobus zavezl do školy, kde jsme strávili plnohodnotné dopoledne. Poté následovala cesta do Weald&Downland open air museum, kde jsme se seznámili se životem Angličanů 18. století. Výlet ovšem narušil déšť, který přetrvával i v Chichesteru. Chichester byla impozantní gotická katedrála, jež nás uchvátila svou velikostí. Po rozchodu a drobných nákupech následoval návrat do rodin.

Čtvrteční dopoledne bylo v duchu her a loučení s lektory našeho kurzu. Poté následovala ještě společná fotka na památku a mohlo se vyrazit směr Beaulieu. V Beaulieu se nevyskytuje jen historický dům a chrám postavený rodem Monteque, ale také Motor museum, na kterém si snad každý našel něco zajímavého. Známé modely aut, drahé motorky, ale i třeba Formule 1 nebo výstava aut z Top Gearu! To a ještě mnoho dalšího zde bylo ke zhlédnutí.

Páteční ráno jsme začali každý u své host family snídaní a poté následovala cesta autobusem do anglického města Brighton. Avšak čekalo nás tam nemilé překvapení v podobě prudkého lijáku. Vybaveni deštníky jsme se vydali vstříc hlavní turistické atrakci Brighton Pier- molu, dlouhému 524 metrů, které zasahovalo do moře. Na něm se vyskytovalo casino, které pobavilo pár našich účastníků  a někteří se dokonce nechali vtáhnout do víru hazardních her J Pohled z mola byl dechberoucí, rozprostírající se moře, dlouhá pláž a na ni obrovské ruské kolo. Další naší zastávkou bylo Sea Life Center. Vstoupili jsme do barevně osvětlené budovy a pozorovali, co všechno můžeme najít v úchvatném mořském světě. Různé druhy ryb, korýši, mořští koníci, želvy a mnoho dalších. Na mořské sasanky a hvězdice jsme si mohli dokonce sáhnout. Po prozkoumání všech akvárií naše cesta vedla k bývalé královské rezidenci Royal Pavilion. Tiše poslouchajíce  elektronického průvodce jsme obdivovali krásy tohoto orientálního paláce. Když vyšla i poslední skupinka ven, tak nám paní průvodkyně rozdala libry, které zbyly ze vstupného a mohlo se vyrazit na všemi opěvovaný Primark! Po dvou hodinách rozchodu jsme se znovu setkali obtěžkáni velkými taškami. Ovšem znovu zasáhlo počasí a spustil se velký liják, takže jsme do autobusu došli úplně promoklí, těšící se zpět do své momentální anglické rodiny. Na meeting pointu si nás vyzvedli a každý odjel zpátky domů  na poslední  večeři.. (V Anglii!) K večeru jsme ulehli znavení ale s úsměvem na rtech a v myšlenkách jsme se těšili na další den, kdy nás čekal výlet do Londýna!

Nadešla sobota- den odjezdu. Po dojemném loučení se svou host family jsme se odebrali do autobusu.  Zhruba po dvou hodinách cesty se před námi tyčilo hlavní město Anglie – Londýn! Jako první jsme zamířili na slavné London eye a užívali si impozantní výhled na celé město.  V ceně vstupného bylo i 4D kino, které se všem velmi líbilo.  Další naší zastávkou byly Houses of Parliament a Westminster Abbey, které je tradičním místem korunovací nebo svateb anglických panovníků.  Nedaleko se rozkládal anglický parčík s názvem St. James´s park. Více vzrušujícím místem bylo oficiální sídlo britské královny – Buckingham Palace.  Samozřejmě jsme nemohli vynechat slavný památník admirála Nelsona. Pokračovali jsme na slavné obchodní centrum Covent Garden, dále přes Chinatown  a dopravní uzel Picadilly circus, kde se také nachází velké neonové reklamy. Nemohli jsme také vynechat Regent Street- významnou obchodní  ulici  a hlavní dopravní tepnu Oxford Street, kde jsme si kvůli dobrému času dali i chvíli rozchod na nákupy.  Zpátky jsme se vraceli přes Hyde park, pak se naposledy obhlédli  za Big Ben a London Eye.  V sedm hodin se autobus rozjel,  takže jsme se rozloučili v tu dobu už se stmívajícím a osvětleným Londýnem.  Za dvě hodiny jsme dorazili do Doveru, kde jsme prošli zavazadlovou kontrolou. Vše naštěstí proběhlo v pořádku a po hodině a půl plavby jsme zakotvili ve francouzském Calais. Jelikož jsme měli velký hlad, tak nám páni řidiči našeho autobusu   udělali párky.  Najezení a ospalí jsme vyrazili vstříc Rožnovu. Po 25 hodinách cesty jsme konečně dorazili do Rožnova v neděli v devět hodin večer. Rodiče už na nás čekali a my se těšili, že jim povyprávíme nezapomenutelné zážitky z Anglie. Už v autobuse jsme zhodnotili, že výlet se velmi vydařil a můžeme ho jen doporučit i pro další roky.

Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, Karolína Božáková a třída 2. A

Přejít nahoru