Bücherwurm 2019 – umělecké čtení textu v němčině

dav

Umělecky založení němčináři se sešli v úterý 26. 3. 2019 v Olomouci na soutěži Bücherwurm, česky Knihomol. Naši školu zastoupil jeden student z vyššího a jeden z nižšího gymnázia.  Tito dva studenti, pečlivě vybraní učiteli němčiny, vyrazili ukázat svůj um v předčítání textu v němčině. Celá soutěž je “jen” předčítání textu, který dostanete už předem od svých vyučujících, a tak se může vše zdát jako brnkačka. Opak je pravdou. Aby bylo jasno, vyslovit správně přehláskované “ü” nebo německé “r”není zas až tak lehké, jak se na první pohled zdá. Porota hodnotí nejen správnou výslovnost, a to jestli vám je rozumět, ale také správný přednes, kdy klesnout hlasem níže či se rozkřičet přes celý sál. Nesmíte zapomenout, že přednes před lidmi, které vidíte poprvé v životě, může být stresující, a proto je důležitá podpora. Tu zastávala naše zkušená paní učitelka Petersová. Celá výprava se vydala do Olomouce vlakem a doprovázená stálým zpožděním čekala na rozhodující moment.

Jako první předvedla svůj výstup Johana Valová v kategorii nižšího gymnázia. Po zdlouhavém rozhodování poroty vyhrála na celé čáře 1. místo a už se chystá na výlet do Prahy na konci června. Poté přišel na řadu David Chýlek, který se této soutěže úspěšně zúčastnil už dvakrát, avšak letos poprvé za vyšší gymnázium. Této kategorie se každým rokem účastní čím dál více zkušených, odhodlaných konkurentů, kteří už vědí, jak na to.  Není se čemu divit, že každý předvedl úžasný výkon. Sice jen o chloupek, ale letos se David bohužel neumístil. Možná to vyjde příště. Budeme se však těšit na nové zájemce o tuto soutěž.

Nezávislý člen výpravy – Karolína Chýlková