Chemie je krásná věda

V duchu tohoto hesla se přihlásili dva odvážlivci do chemické olympiády kategorie C (1. a 2. ročníků středních škol) Pavlína Skalíková a Antonio  Villafane Herman. Vzhledem k tomu, že do krajského kola postupovali dva nejlepší studenti, proběhlo školní kolo na Gymnáziu v Rožnově pod Radhoštěm v pohodové, nesoutěžní atmosféře. Po domácí teoretické části vedla Pavlína před Tondou o bod, tato ztráta však byla smazána v části praktické, a jelikož školní test zvládli oba soutěžící se stejným počtem bodů, stali se oba vítězi školního kola :).

Na cestu do Zlína jsme si museli přivstat a v 5.30 jsme již seděli v autobuse (kromě Tondy, který zaspal a přistupoval až v Zašové). Na přestupu ve Vsetíně pro změnu zaspal doprovod, ale chemiechtiví studenti jej naštěstí vzbudili. Ve Zlíně jsme se rychle zorientovali a hurá na prezentaci, kde byly soutěžícím přidělena čísla a bageta. Začalo se teoretickou částí. Po 100 minutách dorazili oba rožnovští talenti mírně rozladěni, jelikož úkol č. 5 byl nad jejich síly. Naštěstí nebylo moc času se záhadným oxidačním činidlem zabývat a rovnou se vyrazilo na praktickou část. Zde se již naše želízka, díky kvalitní školní přípravě :), dobře orientovala v identifikaci minerální vody a bez problémů vytitrovali Hanáckou kyselku.

Díky rychlému opravování již v průběhu olympiády se na vyhlášení výsledků dlouho nečekalo, a my jsme mohli slavit dva úspěšné řešitele.  Za pozornost stojí zmínit ještě úroveň studentů letošního ročníku, kdy šest řešitelů zvládlo olympiádu nad 90%, přičemž vítěz nasbíral 100 bodů ze 100.

Děkuji oběma talentovaným chemikům, že věnovali svůj volný čas tomuto přírodovědnému oboru a věřím, že si nejen rozšířili znalosti a dovednosti, ale zažili i veselé chvíle s chemií!