Chorvatsko 2015

Je páteční odpoledne 4. září a my, studenti třetích ročníků, nakládáme své věci do autobusu a vydáváme se prodloužit si prázdniny na sportovní kurz do slunného Chorvatska. Minou čtyři hodiny a vyrážíme. Cesta je náročná, většina však dokazuje, že spát se dá vždycky a všude. Kousek naší trasy dokonce absolvujeme na trajektu, což je pro mnohé zajímavý zážitek. Po příjezdu do cíle, na ostrov  Lošinj do kempu Čikat, obsazujeme chatky a seznamujeme se s místním prostředím.

Po odpolední plavecké zkoušce ala k bójce a zpět se strhává prudký déšť. S menšími obavami a promočenými tepláky jdeme spát a čekáme na následující den.

Počasí nás naštěstí nezklamalo a my můžeme započít náš výcvik. Kola vede zkušená cyklistka profesorka Petersová a svým tempem navozuje atmosféru časovky na Tour de France. Pod dohledem potapěče, profesora Solanského, se topíme či potápíme pro kroužky, ježky či dokonce hvězdice. Týmové spolupráci a tvrdému podání nás učí na beachvolejbale profesorka Zakopalová a ovládat řízení lodi je naším úkolem v lekcích profesora Janíčka. Také jsme poučeni v oblasti první pomoci od naší šikovné zdravotnice Monči.

Přes počáteční menší nezdary nám to jde skvěle. Po večerech si ještě jdeme zahrát kopanou či zapinkat volejbal nebo se jen tak projít po pláži a vychutnat si západ slunce. Jeden večer se také vydáváme na výpravu do místního městečka.

Mimo jiné máme na kurzu možnost vyzkoušet si své kulinářské dovednosti. Občas nějaké ty připálené palačinky nebo rozvařené špagety, ale jinak jsme zdatní kuchaři!

Středeční den je vyhlášen jako den volna. Odvážlivci se vydávají na cyklovyjížďku s profesorem Janíčkem, další skupina láme rekordy v hlubokomořském potápění a zbytek je bedlivě pozoruje z pohodlí deky na pláži.

Výcvik pokračuje další dva dny a v pátek nás čekají soutěže v dovednostech, které jsme během kurzu nabyli a absolvujeme je ve čtyřech týmech.  Plno zábavy si užíváme v různorodých soutěžních úkolech ? od plavání s výzbrojí šnorchlaře, běh s ringo kroužkem přes potápění a jízdu obratnosti k vzájemným zápasům v beachvolejbale. Při večerním nástupu je vyhlášen vítězný tým a uděleny pochvaly.

V sobotu ráno nás už čeká nemilé balení a vyklízení chatek. Odjíždíme až v pět hodin a do té doby si každý ještě užívá  jak jen může ? opalovaním, plaváním, ležením, spaním? Ač neradi, opouštíme Čikat a vydáváme se na cestu domů. Na trajektu máme krátkou kulturní vsuvku a to píseň pro osádku kurzu jako poděkování za krásně strávený týden.

Pro německé turisty jsme atrakcí, avšak velitelka kurzu, profesorka Petersová, se slzám neubrání.

Písnička je na známou melodii Vinaři:

1. sloka
Dneska je sobota a máme toho dost,
v chatkách nás vystřídal už nový host.
Pokud nám to trajekt dovolí,
než minem Maďary, hodíme Čikat za hlavy.
Yvetka jezdí hlava nehlava,
a Jakubova láska je odedneška pálava.
Pro kroužek se každý potopí,
a pokud nee tak vršek plavek zahodí.

REF.:

Ty kdo jsi z gymplu zpívej a po večerce jemně našlapuj, na pozdrav slunci vstávej a na zaměstnání vždy včas nastupuj. My tady totiž máme všechno, co na světě máš rád a vo tom teď zpíváme, do nekonečna budem vám to hrát.

2. sloka
Z Evina podání jdem do kolen,
a zpracovat ho bylo naším úkolem.
Ondra s Vildou loví rybičky,
a Monča udělá z nich chlebíčky.
Pepa s Vaškem řetěz nahodí,
a za Yvetkou na svém kole uhání.
Každý večer žiry zasedne,
a plánování Yvetku hned posedne.

Cesta domů už ubíhá rychle. Plni dojmů pozorujeme ubíhající cestu a probouzíme se před školou a mávajícími rodiči.

Kurz byl skvělý a rádi bychom poděkovali našim profesorům, jež se kurzu zúčastnili. Děkujeme profesorce Petersové za brilantní organizaci a v neposlední řadě i doprovodu z řad bývalých studentům, díky kterým jsme měli možnost poznat živočichy podmořského dna či dojet bez úrazu a s celým kolem!

Kateřina Dvořáková 7. A8