Dopisový maraton Amnesty International

Ve dnech 6. 12. až 16. 12. proběhla i na našem gymnáziu celosvětová akce na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí nazvaná Dopisový maraton, kterou organizuje Amnesty International.  Úterý 10. prosince je Dnem lidských práv, v tento den přijalo v roce 1948 Valné shromáždění OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv.

Každoročně vybírá Amnesty International zhruba desítku případů jednotlivců nebo skupin lidí, jimž v této době může pomoci apel na uvedené osoby (prokurátory, prezidenty, ministry…).  Oslovení úředníci pak nemohou zmíněné kauzy jen tak ignorovat, vyzve-li je např. tisíc dopisovatelů (což se v minulých ročnících stalo a zhruba ve třetině případů došlo alespoň k částečným změnám, či dokonce k propuštění vězněných).

Studenti a vyučující Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm odeslali celkem 28 dopisů. Výzvy k opětovnému prošetření případů momentálně putují především do Mexika a Turecka, ale také do Ruska, Běloruska, Etiopie, Nigerie a do dalších zemí.

Děkuji všem, kteří se na Dopisovém maratonu jakkoliv podíleli, a připojuji také poděkování Gabriely Bártové z české pobočky AI, ve kterém si můžete přečíst i výsledky prvního rychlého vyhodnocení této kampaně.

Olga Švecová

“Dobrý den,

Ve školách, kavárnách, galeriích, skautských klubovnách nebo na faře – všude tam a na dalších místech po celé České republice mohli lidé napsat dopisy za nespravedlivě vězněné, pronásledované nebo utlačované. A psali. Na desítkách míst, za 13 vybraných případů.

K dnešnímu jste napsali nebo pomohli napsat 10 433 dopisů, celosvětově neuvěřitelných 1 440 033. A podpisy stále přibývají – v Česku jsme zatím sečetli dopisy jen z poloviny míst, kde se akce pořádaly.

Jsme moc rádi, že jste se k Maratonu psaní dopisů připojili. Kromě velkého poděkování pro Vás máme dvě dobré zprávy:

Těsně před spuštěním Maratonu byla na kauci propuštěna kambodžská aktivistka Yorm Bophová, jedna z tváří letošního Maratonu, nespravedlivě uvězněná za pokojné prosazování práva na bydlení.

“Děkuji Amnesty International za podporu, která vedla k mému propuštění. Prosím ale nepřestávejte. Pojďme dál společně bojovat za naši věc,” vzkázala Yorm Amnesty a jejím podporovatelům.

Hakan Yaman z Turecka má za sebou první operaci, během níž mu lékaři srovnali několik kostí v obličeji, a čeká ho transplantace umělého oka.

Velmi si vážíme toho, že jste se stali součástí této naší předvánoční tradice a pevně věříme, že Maraton psaní dopisů stane tradiční akcí i pro Vás!

Přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků a vše dobré v roce 2014.

Za celý tým Amnesty International ČR

Gabriela Bártová, koordinátorka Maratonu psaní dopisů”