Evropský den jazyků

Na našem gymnáziu jsme 26. září podruhé slavili Evropský den jazyků. Tato každoroční událost je slavena v celé Evropě, vznikla z iniciativy Rady Evropy a jejím cílem je zvýšit povědomí o nutnosti učit se cizím jazykům a podpořit celoživotní jazykové vzdělávání.

Měli jsme tu čest přivítat mezi námi hosty z řad veřejnosti, kteří nejsou původem z České republiky, ale v České republice, konkrétně v Rožnově pod Radhoštěm, žijí.  Naše pozvání přijala paní Judeline z Filipín, která studentům přiblížila život v zemi svého původu a v následující diskuzi odpovídala na otázky. A tak jsme se dozvěděli, jakým jazykem hovoří její děti a proč nejí v českých restauracích rýži. Ve třídách 8. A8 a 2. A nás rodiče naší kolegyně Ciry Ángel a Cira seznámili s napjatou situací ve Venezuele.  Axel Fox se studenty 2. B hovořil o svém rodném Německu a o životě v Londýně se žáci 4. B a 8. A8 dozvěděli od  Josepha Alexandra. Shaun Mackanna z Kalifornie motivoval studenty semináře k pozitivnímu přístupu k životu. Je zajímavé, že všichni cizinci shodně považují Českou republiku za skvělé místo pro život.

Velký dík patří též studentům, kteří připravili mezinárodní bufet. Ten se letos konal v jídelně a měli jsme možnost ochutnat pokrmy z celého světa: americké brownies , cheesecaky, slovenské vánoční oplatky, rakouské preclíky, řeckou baklavu, berlínské řezy, italské amarettini, džusy z čerstvého ovoce, donuty nejrůznějších příchutí, cupcaky všemožných barev i japonské sushi. O netradiční gastronomický zážitek se postarala Bětka Kopecká se svými potemníky v čokoládě a potemníkovými sušenkami. Kdo ochutnal, nelitoval.

Celá akce se myslím velmi povedla a my se těšíme na další rok!

Kateřina Děcká