Listování

Na čtvrtek 8. června jsme se všichni opravdu těšili. Bylo fajn v hektickém konci školního roku, kdy VŠICHNI učitelé chtějí psát písemky, “abychom už pak měli pokoj a prostor spravovat průměry v jiných předmětech”, vidět na Bakalářích 3 poslední hodiny zaznačené zeleně s textem AKCE. Šlo o akci Listování, na které přijal pozvání a do Rožnova přijel americký spisovatel C. D. Payne, autor mimo jiné série knih Mládí v hajzlu.

Po obědě jsme se shromáždili na lavičkách před školou a vydali se směr kino. Sál byl plný, příležitost setkat se se spisovatelem si nenechaly ujít ani jiné rožnovské školy. V první části byly čteny a dramaticky ztvárněny nejvtipnější úryvky z autorových děl. Díky úžasnému stylu humoru, komické volbě slov a skvělému hereckému výkonu dostaly bránice mnohdy opravdu zabrat. Druhá část byla beseda se samotným autorem. Jazyková bariéra nedělala publiku problém a na C. D.-ho mířila jedna otázka za druhou. A ne všechny se týkaly jen jeho profese, několikrát poodhalil i svůj osobní život – mohli jsme se například dozvědět, že autor je vášnivý sběratel starých fotoaparátů a karavanů.

Když už publikum všechny otázky vyčerpalo, nastal prostor pro autogramiádu, při které byla dokonce možnost zakoupit nějakou z C. D.-ho knih či se s autorem vyfotit.

Musím uznat, že šlo o příjemné odreagování a únik od všech písemek a testů, a myslím, že nejsem sám, když řeknu, že se těším, až Listování zase zavítá do Rožnova.

Lukáš Bill, 3. B