Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Mistři ČR ve zpracování textů 

Ve dnech 20.-21. dubna 2022 se žáci naší školy Johana Valová (6. A8) a Šimon Vrzala (4. A8) úspěšně zúčastnili Mistrovství ČR žáků ve zpracování textů na počítači, které je každoročně pořádáno spolkem pro zpracování informací Interinfo ČR. Po dvou ročnících, jež se uskutečnily z důvodu nepříznivé covidové situace online, jsme všichni ocenili možnou prezenční účast na tomto 29. mistrovství, které v letošním roce hostila OA Hovorčovická v Praze. 

Soutěž uvítala více než šedesát soutěžících z celé ČR, kteří se z krajského kola nominovali do celostátního finále, jež bylo taktéž rozděleno do dvou věkových kategorií – základní a střední školy. Soutěžilo se celkem ve čtyřech disciplínách, které vyžadovaly nejen rychlost, ale také technickou zdatnost, jež byla nutná například při korektuře textu. Kromě korektury se soutěžící snažili o nejlepší výkony také v opisu textu, který byl v podobě desetiminutovky opisované z papíru s penalizací 50 úhozů za neopravenou chybu. Své pravopisné znalosti uplatnili především při diktovacích soutěžích jako je Audiotranscription – diktát, jehož rychlost si může zvolit soutěžící podle svých schopností nebo záznam mluveného slova, při kterém se rychlost postupně zvyšuje. 

Žáci našeho gymnázia dosáhli vynikajících výsledků a dali nepochybně najevo, že stále na vysoké úrovni pokračují v tradici výborných písařů na rožnovském gymnáziu. 

Johana v kategorii středních škol zvítězila ve třech disciplínách (korektura, opis, záznam mluveného slova), jedenkrát si přišla pro stříbrnou medaili (Audiotranscription). Pro Šimona, který startoval v kategorii základních škol, byla tato soutěž velkou premiérou, jež odstartovala jeho písařskou kariéru. Všechny překvapil svými skvělými výsledky, z nichž tím nejpovedenějším byl výkon v korektuře textu, kterým dosáhl na vítěznou příčku, ačkoliv se tuto disciplínu učí velmi krátce. Druhé místo a stříbrnou medaili si odvezl za Auduiotranscription. 

Kromě soutěžení byl pro účastníky a jejich pedagogy připraven doprovodný program v podobě návštěvy Muzea fantastických iluzí, kde si všichni společně užili zábavu při pořizování nejrůznějších veselých snímků. 

Soutěž byla po dlouhé době také velmi milým setkáním se všemi přítomnými, a také možná pozvánkou na nadcházející mistrovství světa, které by se mělo uskutečnit v létě v Maastrichtu. 

 Blahopřejeme! 

 Odkaz na výsledkovou listinu: http://www.zav.cz/Souteze/2022/MR-zaci-2022-vysledky.pdf 

Přejít nahoru