Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Mistrovství světa v záznamu a zpracování textů Cagliari 2019

Studenti rožnovského gymnázia již dlouhodobě patří mezi republikovou špičku v psaní na klávesnici. Jonáš Vala, Johana Valová a Michaela Venclová se na základě výsledků z národních soutěží nominovali na mistrovství světa v záznamu a zpracování textů, konaného 13. – 19. 7. 2019 v italském Cagliari na krásném ostrově Sardinie. Setkání nejlepších písařů se uskutečnilo opět po dvou letech v rámci 52. kongresu světové organizace INTERSTENO. Světovému klání předcházelo týdenní soustředění v Litovli, kde čeští závodníci zlepšovali své výkony.

Už v průběhu roku jsme měli velké naděje, že domů nepřijedeme s prázdnou. Soutěžní dny byly náročné, soutěžilo se celkem v sedmi různých disciplínách – třicetiminutový opis textu, korektura textu, wordprocessing, několik diktovacích soutěží. Johana při svém druhém startu na mistrovství světa a Míša vůbec poprvé prokázaly své vysoké kvality v kategorii žáků do 16 let. Johana si domů odváží 5 zlatých medailí a 1 stříbrnou, z čehož jedna zlatá je za absolutní pořadí. Míša získala celkem 3 bronzové a 1 stříbrnou medailí, včetně bronzu za absolutní pořadí. Jonáš při svém prvním startu v juniorské kategorii předčil očekávání, když po berlínském triumfu v žákovské kategorii získal v této náročnější kategorii, stejně jako Johana, 5 zlatých medailí a 1 stříbrnou, včetně zlata za absolutní pořadí. Kromě toho Jonáš a Johana převzali tři medaile za mezinárodní internetovou soutěž. Do Rožnova putuje celkem neuvěřitelných 19 medailí! V seniorské kategorii byla úspěšná i bývalá studentka naší školy, nyní UP Olomouc, Karolína Foukalová, která získala 3 medaile.

Za podporu děkujeme Zlínskému kraji, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR, spolku zpracovatelů textů INTERINFO ČR, městu Rožnov pod Radhoštěm, firmě Robe a Nadačnímu fondu Gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm. Poděkování patří také vedoucím české výpravy Heleně a Jaroslavovi Zaviačičovým. Česká republika přivezla z šampionátu celkem 40 medailí a patří k nejúspěšnějším na světě. Závodníkům blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů do dalších soutěží.

Přejít nahoru