V pátek 6.10. přijela do školy paní Kolářová, která vyučuje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a spolupracuje s výzkumnými ústavy nanotechnologí v Olomouci i v zahraničí, se svým zajímavým programem zvaným Nanoškola.
Zúčastněné třídy 2.A a 2.B pronikaly do tajů světa s atomárními měřítky. Na řadě pokusů, které žáci prováděli ve skupinách, jsme si ukázali, jakými zákonitostmi se tento svět řídí. Jeden by ani nevěřil, jak se materiály, se kterými se běžně setkáváme, najednou chovají úplně jinak, když změní svoji velikost. Věřili byste třeba, že lze obyčejným zapalovačem zapálit železo a nechat ho shořet? Záleží jen na velikosti. A že zlato může mít rudou barvu? Opět záleží jen na velikosti. A že kapalina může být magnetická? Sami jsme vyzkoušeli a potvrdili.
Přestože nanotechnologie je moderní obor s obrovskými možnostmi, využívali nanočástice již staří Římané a středověcí malíři. A že příroda využívá speciálních vlastností nanosvěta, kde se jen podíváme, asi není nutné zmiňovat, i když si toho většinou všímáme. Vždyť sama příroda je úžasnou pokladnicí, z které čerpáme inspiraci. Dnes se s nanomateriály setkáme denně na každém kroku, aniž bychom si to často uvědomovali – ať už se jedná o velice pevné a přitom velice lehké materiály, hydrofobní materiály, různé kosmetické přípravky obsahující nanočástice a nebo takové látky s nanočásticemi, které mohou zachraňovat lidské zdraví i životy. O širokém využití by se dalo povídat celé dny, ale nebudeme toho moc prozrazovat, protože paní Kolářová k nám letos zavítá ještě jednou, tak aby si další studenti mohli vychutnat radost z nových poznání.
Pro ty z vás, kdo byste se rádi dozvěděli více a rádi byste ještě něco nového na poli vědy objevili, v tomto oboru máte dveře otevřené – je stále co objevovat a před vámi leží širé pole působnosti, kde můžete poznatky využít a vymyslet či vytvořit něco nového a převratného, co může přinést užitek celé společnosti – stačí jen vstoupit a nechat se unést :).