Salamanca, ciudad del espanol

Ve dnech 20.3. – 27.3.2019 se uskutečnila vzdělávací a poznávací exkurze do Salamanky, nádherného historického města regionu Castilla y León na severozápadě Španělska. My (= 17 žáků a dvě učitelky:-)) jsme letěli z mezinárodního letiště Vídeň do Madridu. Celé dopoledne jsme strávili ve španělském hlavním městě prohlídkou  “hlavních” pamětihodností (Plaza Mayor, Puerta del Sol, Congreso de Diputados, Almudena, Palacio Real…).

Na půli cesty do Salamanky leží překrásné a klidné městečko Ávila, ve kterém se zachovaly zcela původní a neporušené hradby, na které mohli zájemci vystoupit a prohlédnout si město a jeho široké okolí pěkně z výšky. Zde jsme také ochutnali místní typickou sladkost “yemas” (kuličky ze žloutků a moučkového cukru). Poté jsme již zamířili do Salamanky, kde nás již netrpělivě očekávaly naše “španělské” maminky. Celý týden jsme pak prožili  v Salamance, ať už prohlídkami města a jeho nesčetných památek či studiem španělštiny v jedné z  “academias” (jazykových škol). Našly se i volné chvilky ideální k ochutnávce “churros” či “pinchos”  a aktivitě zvané ” perderse en Salamanca“, což není nic jiného než toulání se v uličkách Salamanky, protože ztratit se tu rozhodně nemůžete. Vždy nakonec dojdete na Plaza Mayor, mimochodem jedno z nejkrásnějších hlavních náměstí ve Španělsku, místo setkávání všech lidí, studentů, turistů… Výčet památek Salamanky je obrovský ( Catedrales, Casa de las Conchas, Universidad de Salamanca (jedna z nejstarších v Evropě), Puente Romano, Universidad Pontificia, Casa Lis, San Estéban….)

Zážitků bylo opravdu mnoho. Nelze nezmínit návštěvu radnice a oficiální uvítání našich studentů v Salamance. Pozdravit “Plazu Mayor” z balkónu, kde obvykle stávají státníci či významné světové  osobnosti jako byla třeba Lady Di  byl úžasný pocit. Salamanka je městem španělštiny, ročně přivítá více než 30 000 studentů z celého světa, kteří přijíždějí na různě dlouhou dobu studovat jazyk do jedné z mnoha jazykových škol nebo na univerzitu. Jsme rádi, že se k nim letos také přidali žáci gymnázia  Rožnov pod Radhoštěm.

Poslední den našeho pobytu jsme navštívili jedno z místních gymnázii (Gymnázium Mateo Hernández), kde nás uvítal jeho pan ředitel a ujala se nás skupinka  studentů, která nás provedla po škole. Žáci si navzájem vyměnili své zkušenosti (v angličtině a španělštině) a našla se i příležitost k prezentaci našeho kraje, města i gymnázia (ve španělštině 🙂 samozřejmě)

Celý týden utekl jako voda a nastal čas se se Salamankou rozloučit:-(. Náš velký dík patří organizátorům našeho programu agentuře Spanish learning jmenovitě Radce, Claře a Javierovi, kteří nás provázeli a perfektně se o nás starali.

!Hasta la vista, Salamanca!

Mgr. Lucie Střílková