V posledních letech se pro naši školu stal předjarní výlet do Vídně téměř tradicí a nejinak tomu bylo i letos. 13. únor byl pro skupinu cestovatelů dnem plným kultury a poznání. Rakouské hlavní město opět nezklamalo, a i přes mrazivé počasí nám nabídlo zážitky, které zahřály přinejmenším na duši.
Naší první aktivitou byla prohlídka uměleckohistorického muzea, které nabízí mnoho výstav, týkajících se rozmanitých epoch i uměleckých stylů. Většinu z nás ohromila především novinka, která měla v muzeu svou premiéru přesně v den našeho výletu. Touto novinkou byla tzv. ?Klimtova lávka?, díky které mají návštěvníci možnost kochat se malbami uměleckého velikána Gustava Klimta, jež jsou situovány v horních částech stěny, zblízka.
Dalším bodem programu byla procházka po Vídni a rozchod, během kterého dal každý prostor svým aktivitám – ať už posezení u kávy a Sachertorte, návštěvě Stephansdomu či nakupování.
Brzy po setmění jsme se opět setkali před vstupem do Vídeňské státní opery. Zde jsme se shledali i s naším průvodcem, velmi milým pánem, jenž nám povyprávěl o historii baletu a přiblížil nám koncepci večerního představení. To se dělilo do tří částí, ve kterých se postupně představily různé typy baletů napsané jinými autory. Autorem prvního kusu byl George Balanchine, dále pak Edwaard Liang a poté Daniel Proietto. Představení bylo rozmanité nejen na změny scény, ale také na změny témat. Dle reakcí publika jsem nebyla jediným divákem, u kterého se vystřídalo také široké spektrum emocí a pocitů. Z opery jsme proto vycházeli velmi dobře naladěni a cesta domů vmžiku uběhla.
Na závěr bych ráda poděkovala paní Petersové za skvělou organizaci. Už se těším na příští rok!
Barbora Koláčková, 7. A8