Poslední srpnový týden se i letos nesl pro pár vyvolených v duchu přátelství, stále pozitivní nálady a všeobecného entusiasmu. Jako každý rok jsme vyrazili ukrýt se před shonem na začátku školního roku do malebné vily v berlínské čtvrti Wannsee.
Jelikož cesta do Berlína je dlouhá a zarubaná, vyrážela česká výprava již časně zrána. Pod vedením začínajícího, ale velmi nadaného a perspektivního leadera Káji pak úspěšně dosáhla výškového tábora v Praze, kde se také stala plně kompletní. Deutsche Bahn následně odvedla skvělou práci a dopravila nás až na Berlin Hauptbahnhof, kde měli jistí členové potřebu se zdržet a tudíž nestihli nastoupit do S-bahn směr Wannsee. Tato malá nepříjemnost však byla záhy vyřešena a do vily jsme dorazili jako koherentní skupina. A zde by se hodilo upravené přísloví: „Koho jednou Wannsee schvátí, nikdy nenavrátí.“
I tento rok měli účastníci na výběr ze čtyř lákavých workshopů a stejně jako v předešlých letech, byl v každém z nich alespoň jeden zástupce české výpravy. Nejpočetnější zastoupení se sešlo v taneční workshopu pod vedením úžasné Encarny, a naopak pouze jeden Čech se rozhodl pro hudební workshop, který měla pod taktovkou vždy vtipná Kristina, a jeden pro workshop Creative Writing and Inside and Outside Perception s usměvavou Oljou. Po dvou lidech pak získaly workshopy Commedia dell?arte energické Nadine a divadlo s leaderem Jánuszem. Téma letošního Wannsee znělo „The Many Faces of Freedom“. Na první pohled poměrně jednoduché a jednoznačné téma. Avšak již po prvním letmém popřemýšlení člověk zjistí, že definovat svobodu není vůbec lehké a že každý si toto magické slůvko vykládá jinak. S tímto tématem jsme pracovali nejen první dva dny v náhodně vytvořených skupinkách a poté ve workshopech, ale otázka svoboda a s ní spojená i otázka nesvobody vyplnily celý prostor vily a prostoupily všudypřítomnou atmosféru.
Novinkou v letošní organizace bylo rozdělení dříve jedné International Freedom Night do dvou dnů. V neděli večer se jako první představila polská skupina, jež si pro účastníky připravila i interaktivní hru, v níž mohli zástupci ostatních zemí ochutnat polské kulinářské speciality. Pravda, nijak zvlášť se nelišily od těch českých, ovšem minimálně nakládané okurky máme lepší. Po Polácích přišla na řadu česká delegace, která divákům názorně přiblížila průběh oněch barbarských svátků zvaných „Velikonoce“ a rozproudila zábavu ukázkou polky. Druhou International Freedom Night se konala v úterý a na programu byla prezentace Německa, Itálie a Španělska. Pořadí vystupujících nebylo přesně určeno, ale po zkušenostech z minulých let bylo Španělsko moudře posunuto na poslední místo, neboť i letos připravilo vynikající sangríu. A kde je sangria, nedá se dlouho klidně sedět.
Pondělí bylo vyhrazeno pro čtyři paralelní exkurze. Výběr byl složitý, neboť člověk by nejraději navštívil místa všechna! Jedna skupina se vydala na prohlídku uprchlického tábora, kde si osobně promluvili s jeho obyvateli, druhá skupinka se jala prozkoumávat historii megalomanského letiště Templehof, třetí uskupení pak přijalo pozvání na debatu s člověkem, který pomáhá lidem s těžkými životními problémy, a čtvrté seskupení se šlo vzdělávat do muzea bývalé německé tajné policie Stasi.
Úterní, středeční a čtvrteční programy byly ve znamení přípravy workshopových prezentací. Hudebníci psali a skládali, tanečníci společně s divadelníky a herci commedie dell?arte nacvičovali a výtvarníci tvořili. Stereotyp přípravného týdne byl ovšem rozťat středečním večerem, kdy se většina workshopů rozprchla do ulic hlavního města Německa, aby účastníci poznali každý ze svého soudku. Ovšem, jak už to tak bývá, nikdy nic nejde podle plánu. Exkurze skončily neslavně, například hudební workshop po dvou neúspěších společně s workshopem výtvarným skončil na Schillerstrasse, kde si vychutnal příjemnou noční atmosféru Berlína jen tak na patníku a s drinkem v ruce. Což ovšem nezabránilo zábavě a příjemně prožitému večeru.
Po prozkoušeném a prací prošpikovaném čtvrtku zde byl pátek a závěrečné prezentace. Celý skoro 4hodinový maraton začala commedia dell´arte se svým úchvatným a zábavným představením po celém areálu wannseeFORUM. Následoval taneční workshop s opravdu zasahujícím vystoupením. Dále byl na pořadníku prezentací workshop výtvarný, kde si každý účastník závěrečného programu mohl prohlédnout díla všech jeho účastníků a zároveň se mohl interaktivně zapojit. Předposledním vystoupením bylo divadelní představení s českým zastoupením v hlavní roli, kde si Martin Kotrle, bývalý student Gymnázia, zahrál vládce všeho lidu. No a celý maraton zakončili hudebníci se svým set-listem čítajícím celkem 9 písní, přičemž každá z nich byla opravdu autorská, vytvořená během onoho týdne ve Wannsee.
Po prezentacích přišla slavnostní večeře a po večeři jedna velká oslava společně zvládnutého týdne. Neděle byla celkově ve znamení odpočinku, prohlídek Berlína a následného děkování a loučení, celá zakončená Farewell Party. A po neděli již pondělí a únavná cesta z německé metropole domů do podhorského města v Radhošťském údolí.
Všichni účastníci, jak z řad současných, tak i bývalých studentů gymnázia, si pobyt do syta užili a všichni společně doufáme, že se opět za rok ve Wannsee sejdeme.
Za celý Wannsee tým Lenka Charvátová (4. B) a Stanislav Šenkýř (8. A8)