Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Filosofská historie

A.Jirásek
(17.,19.,20.března 1998)

Vážený diváku,

je tomu více než deset let, co si nadšenci řekli, že zahrají divadlo. Měli dobrou průpravu, tehdy se na gymnáziu víc recitovalo, přemýšlelo a možná i chtělo.

Bylo tady malé útulné divadlo v dnešním Domě podnikatelů a to jsme dvakrát ročně opakovali. Zkoušelo se více na jevišti než ve třídě. Začali jsme hned po vyučovánía končili až večer. J. Macourek, A.Blok, V.Majakovskij, bratří Čapkové, J.Dietl, M.Uhde, Mamzelle, Nitouche, Krásná Helena, J.Drda, J.Brdečka, Sněhurka a sedm trpaslíků, G.Appolinaire, J.K.Tyl a znovu A.Jirásek a J.Dietl. Vystřídalo se několik ročníků, celá jedna generace – máme na co vzpomínat, je o čem přemýšlet.

Dnes uvádíme hru, kterou jsme hráli v roce 1990 a cvičili v září 1989. Netušili jsme, jak velké společenské změny v průběhu školního roku nastanou.

Dnes si touto inscenací chceme zavzpomínat, oslavit naše malé desetileté jubileum a připojit se i k vzpomínkám národním.

1848 odehrávají se události hry
1918 vznik ČSR
1938 Mnichov a následná fašistická okupace
1948 nástup čtyř desetiletí komunistické totality – varování to do budoucnosti
1968 vznik naší hry a její úspěch v Rokoku, ale i na dalších scénách v Československu
1998 doufáme v úspěšné provedení dnešní inscenace

Naše divadelní hra by se ale neobešla bez těch, kteří při inscenaci pomáhali. Byli to prof. M.Kučerová, L.Kučera, R.Onheiserová, J.Žák, J.Mlnařík, Z.Mičkalová, P.Pauková. Děkujeme ale i ostatním pedagogům, kteří v rozhodujících dnech přivírali své přísné oči.

Na závěr nezbývá než si popřát, aby dnešní gymnazijní divadelníci byli úspěšní jako ti před nimi – za všechny vzpomeneme M.Stodůlku, L.Spanihela, sourozence Štaffovy, M.Augustýnovou, K.Janíkovou, L.Rudolfovou a další…

Povídka Filosofská historie patří k nejčtenějším dílům A.Jiráska, knížka pohodová, „nejslunější“ ze všech Jiráskových děl. Hrdinové jsou studenti, kteří se bouří proti konzervatismu a zkostnatělosti dospělych. Když v roce 1968 J.Dietl psal stejnojmennou divadelní hru, bylo Československo ve společenském a politickém varu podobně jako Rakousko v roce 1848, naše země stála před reformami, s velkou nadějí. A studenti byli přitom.

I dnes je doba velkých společenských změn. I dnes je plno Roubínků, ustašených a vykutálených měšťáků, ale i studentů, ketří prožívají své velké lásky, boje s profesory, hledají své místo v probíhajícím světě.

Představení oslavuje mládí. porovnejte to, které zachytil Alois Jirásek, s tím, ketré prožívají naši dnešní herci.


Vavřena J.Měkota
Frybort M.Ludvík
Špína O.Čuraj
Zelenka J.Vašek
Lenka D.Javornická
Márinka Z.Čumpelíková, J.Irejnová
Slečna Elis L.Bednářová
Roubínek P.Banáš
Roubínková V.Valášková
Lotty J.Šalomová
Fricek O.Kramoliš
Biskupský komisař L.Grigorescu
Rektor R.Plundra
Profesor F.Gregor
Páter J.Kotůlek
Kapelník P.Uličný
1.žena J.Irejnová, Z.Čumpelíková
2.žena J.Slivková
Zpěvačka J.Třeštíková
Zpěvák L.Pokorný
Student O.Vořechovský
Měšťané M.Sochor, A.Kocián, L.Babica, T.Kudrna
Voják L.Mirvald
Lid litomyšlský Z.Černá, M.Hamingerová, B.Jurečková, V.Juřicová, M.Krajčíková, T.křenková, K.Kubová, J.Pokorná, E.Špůrková, L.Štrbíková, P.Štruplová, B.Vančurová, M.Winklerová, K.Závorková, T.Zemanová
Úprava a režie J.Jelínek, M.Hambálek
Hudba J.Mlnařík, Z.Šimůnek, K.Bradáčová
Lesní roh J.Kaminski
Scéna Z.Mičkalová, P.Pauková
Technika J.Macek, J.Ludvík, H.Mlnařík, L.Břoušková, M.Nohavicová
Nápověda J.Divínová
Přejít nahoru