Máme mistry republiky a finalistu soutěže Zlatý oříšek

Ve dnech 1. 12. –  3. 12. 2016 se uskutečnilo Mistrovství republiky v záznamu a zpracování textů v Litovli. Naši školu výborně reprezentovali Jonáš Vala (4. A8) a Johana Valová (1. A8). Tato soutěž byla přípravou na mistrovství světa, které se bude konat příští rok v červenci a kde nás budou oba závodníci reprezentovat.

Jonáš získal v kategorii žáků do 16 let 4 zlaté medaile (opis textu, audiotranscription, diktáty), 3 stříbrné medaile (korektura textu, wordprocessing, vícejazyčný těsnopis) a 1 bronzovou medaili za protokolování. V konečném součtu se Jonáš stal absolutním mistrem republiky.

Johana se účastnila pouze dvou soutěží, které však perfektně zvládla. V opisu textu získala v kategorii děti do 12 let titul mistryně republiky.

Hned po skončení náročného mistrovství Jonáš absolvoval natáčení slavnostního finále Zlatý oříšek 2016, kde byl vybrán mezi 30 nejtalentovanějších dětí České republiky. Pořad bude vysílán 1. ledna na ČT2.

ČT2 – 14. prosince 2016

1. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/316292320020122/?video&index=510913#video
  2. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/316292320020122/?video&index=510925#video
  3. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/316292320020122/?video&index=510930#video

V čem vlastně soutěžíme a jak taková soutěž probíhá? Čtěte dál!

Mistrovství republiky se stejně jako mistrovství světa řídí pravidly světové organizace pro zpracovatele textů INTERSTENO. Soutěží jsou rozdělení do tří kategorií: žáci (do 16 let), junioři (do 20 let) a praktici.

Když se řekne zpracování textů, neznamená to pouze psaní všemi deseti. Těchto soutěží se účastní i závodníci, kteří psát na počítači třeba vůbec neumí. Některé disciplíny totiž se více vztahují k informatice nebo češtině.

Nyní si pojďme projít jednotlivé soutěže:

• Opis textu – 30minutový opis z papírové předlohy s penalizací 100  úhozů za chybu, též královská disciplína
  • Korektura textu – provádění úprav textu podle předlohy, 10  minut, nejvyšších výsledků se většinou dosahuje s použitím maker, za každou provedenou korekturu 100 bodů, za chybnou nebo neprovedenou se odčítá 500 bodů
  • Wordprocessing – profesionální zpracování dokumentu ve Wordu, jedna z nejnáročnějších disciplín, 90 minut práce + příprava, formátování nadpisů, úpravy odstavců, vkládání obrázků, zpracování tabulek + hromadná korespondence (obálky, štítky, dopisy)
  • Diktát C-B-A – diktát se zvyšující se rychlostí rozdělený na tři části, po skončení je možné chyby opravit, počítají se uznané minuty a trestné body
  • Diktát RTC – diktát se zvyšující se rychlostí v reálném čase, po skončení se napsaný hned odevzdává bez možnosti opravení chyb, počítají se uznané minuty a trestné body
  • Vícejazyčný – 3minutový diktát v několika jazycích (většinou slovenština, angličtina, němčina) dle výběru soutěžícího, počítají se uznané jazyky a trestné body
  • Protokolování – diktuje se text rozdělený do pěti částí s nadpisy, po skončení diktátu je nutno text sumarizovat na polovinu a méně slov, počítají se body za klíčová slova ponechaná ve zkráceném textu, za přebytek slov se strhávají body
  • Audiotranscription – 10minutový diktát konstantní rychlostí diktovaný soutěžícímu do sluchátek (rychlost si nastavuje soutěžící), vyhodnocuje se jako běžný opis (penalizace za chybu 50 úhozů)
  • Kombinace – absolutní pořadí počítané podle umístění v jednotlivých soutěžících