Česká lingvistická olympiáda – školní kolo

Česká lingvistická olympiáda je každoroční soutěž v řešení lingvisticky orientovaných úloh pro studenty středních škol, kterou spolupořádají Filozofická a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze s podporou Katedry obecné lingvistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Školní kolo u nás v letošním roce proběhlo ve středu 23. 11. a  zúčastnilo se jej 20 studentů. Zadání bylo zajímavé, ale nelehké. Jedním z úkolů bylo například prozkoumat, jak tvoří množné číslo sinhálština, indoevropský jazyk, kterým se hovoří na Srí Lance. Soutěžící se také pokoušeli dešifrovat tajemné písmo avoiuli z odlehlého tichomořského ostrova Vanatu, překládat z češtiny do mongolského jazyka bonanštiny, do starodávné akkadštiny a porozumět větám zapsaným v jazyku komnzo, kterým hovoří část obyvatel ostrova Nová Guinea.

Na prvním místě se umístil a do regionálního kola postupuje Ota Repák ze třídy 7.A8 se ziskem 49.5 bodů. Za ním následovala jako druhá Johana Čechová ze třídy 6.A8 se 46 body. O třetí a čtvrté místo se dělí Monika Drexlerová ze třídy 7. A8 a Věra Dlabajová ze třídy 5. A8. Obě získaly 41 bodů.

Všem zúčastněným děkuji za účast a  vítězům blahopřeji!

Jaroslava Dlabajová