Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Cesta do Berlína aneb výměnný pobyt trochu jinak 

Spousta čokolády, vodní buvoli, vlakem 200 km/h, Bundestag, luxusní nákupní centra a bohatá historie? To všechno je Berlín.  

A také setkání s německými žáky, kteří u nás strávili v únoru 2020 týden na lyžích. Covidová pandemie nám překazila cestu za nimi do Mettingenu a výprava do Berlína se stala náhradním řešením. 

Úterní ráno 25. 10. 2022 patřilo pro skupinu vybraných studentů ze tříd 7.A8 a 8.A8 k těm méně příjemným. Brzké vstávání a tlačenice ve vlaku jsme ale nakonec překonali a vyrazili směr Berlín. Cesta uběhla rychle. Zábavu jsme si krátili čtením mizerných recenzí na naše ubytování, což výrazně zvedlo morálku. 

V Berlíně nás čekal přestup na U-Bahn (metro, které ale nejezdí jen pod zemí), naší každodenní linku, kterou jsme pokračovali 14 zastávek až k našemu ubytování. K příjemnému překvapení všech naše ubytování nenaplňovalo obavy z recenzí a jídlo bylo skvělé. 

První den nás čekala procházka po východním Berlíně. Přijeli jsme na Alexanderplatz, který se nápadně podobal Ostravě. Po krátké přestávce jsme pokračovali a postupně jsme viděli Berlínskou radnici, Humboldtovu univerzitu, podle mnohých nejkrásnější náměstí Berlína Gendarmenmarkt, Friedrichstraße a nakonec taky hlavní turistickou atrakci Berlína – Braniborskou bránu, neboli Brandenburger Tor. 

Další den byla na programu návštěva Nového muzea a známého tržiště Hackesche Höfe. V muzeu jsme měli možnost vidět unikátní exponát, bustu egyptské královny Nefertiti. 

Třetí den jsme šli kolem East Side Gallery – největšího originálního zbytku Berlínské zdi, kterou několik desítek umělců pomalovalo náměty z její historie. Po stopách zdi jsme došli až k Checkpoint Charlie, jednomu z několika míst, kde se přecházelo z východního Berlína do západního. V druhé části dne nás pak čekal západní Berlín. Kontrast oproti východu byl opravdu velmi výrazný. Z “Ostravy” jsme se přesunuli do části připomínajících spíše New York – takové je Postupimské náměstí alis Potsdamer Platz. 

Na závěr našeho berlínského dobrodružství jsme měli možnost navštívit německý Bundestag s německými studenty  z výměnného pobytu, společně poobědvat a sami se porozhlédnout po Berlíně. 

Touto návštěvou skončil náš výlet do Berlína a nám zůstaly krásné vzpomínky a spousta zážitků. Děkujeme naši paní učitelce Renatě Chýlkové a Janě Štastné z Gymnázia Františka Palackého ve Valašském Meziříčí za skvělou organizaci! 

Jakub Kornel 8.A8 

Přejít nahoru