Exkurze do Vítkovic

Ráno 5. 11. se žáci 2. A, 2. B a několik žáků 6.A8 sešli u plaveckého bazénu s úsměvem na rtech, protože jsme věděli, že nás dnes nečeká žádná škola, ale cesta do Ostravy-Vítkovic a návštěva národní kulturní památky Dolní oblasti Vítkovice a Malého světa techniky tzv. U6.

Naše prohlídka započala v deset hodin a to Vysokou pecí č. 1, jejíž součástí je i nástavba zvaná Bolt Tower. Nejprve jsme dostali krátký úvod o celém areálu a poté se nechali výtahem vyvést k tlamě pece, následoval výstup po schodech až na nejnižší poschodí Bolt Tower. Zde jsme dostali 15 minut rozchod a mohli jsme se vydat až na vrcholek nástavby, kde se nám naskytl nádherný pohled na celou tu zrezivělou krásu. Prohlídka pokračovala v dolní části pece, kde kdysi probíhal odpich, a celou jsme ji zakončili v řídicím centru.

Po krátkém oddychu jsme s průvodcem vstoupili do bývalé VI. energetické ústředny-Malého světa techniky s mnoha interaktivními předměty. Hned na úvod jsme shlédli krátkou projekci, kde jsme se dozvěděli, že celá výstava je rozdělena do několika úseků, které nesou jména knih slavného spisovatele Julese Verna. Zážitková a dotyková expozice začínala lidským jeřábem zvaným ?křečkostroj?, kde jsme si vyzkoušeli, jak se asi cítí křeček ve svém kole. Po prvotním ostychu, jsme se pustili do ?osahávání? exponátů a užívali si, že si můžeme vše vyzkoušet. U nás měli velký úspěch obráběcí stroje, trenažéry, auta, kovadlina a mnoho dalších interaktivních exponátů. Závěr výstavy patřil vynálezům z oblasti akustiky a vlnění, odkud nás nemohla paní průvodkyně dostat, jak se nám tam líbilo :-). Pak už jen následovala cesta domů.

Myslím si, že si všichni exkurzi moc užili, i když v U6 bychom potřebovali mnohem více času, abychom si opravdu všechno stihli vyzkoušet. Viděli jsme toho hodně a každý si určitě našel něco, co jej bavilo či se mu líbilo.

Večerková Eva, 2.B