Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Pěšky mezi budhisty a komunisty

Dne 15. listopadu jsme se s druhými a třetími ročníky vypravili na besedu s cestovatelem a příjemným vypravěčem Ladislavem Ziburou s jeho aktuálním pořadem (a knihou) “Mezi buddhisty a komunisty”. Povídal hlavně o lidech, jejich zvyklostech, drobných trampotách na cestách, problémech s policií. Své zážitky doprovázel projekcí a dokázal nám, že lidé jsou všude otevření, přátelští, dokáží poskytnout “poutníkovi” střechu nad hlavou a rozdělí se klidně o poslední jídlo, když vidí, že jste v nouzi. Stačí jen prolomit jazykovou bariéru a nebát se poznávat vzájemně své kultury. Zcela zaplněné kino Panorama na závěr odměnilo svého hosta zaslouženým potleskem.

O autorovi:
Přestože je Ladislavovi teprve 24 let, na pěších poutích po světě už nachodil přes 5 000 kilometrů. V Česku si mezitím užíval klidného vysokoškolského života a nikdo se o jeho cesty nezajímal. Vloni ho ale kamarádi přemluvili, ať o poutích udělá projekci. Nakonec vyprodal kino a nátlak publika vyústil až v turné po 80 městech České republiky a Slovenska. Ladislav o jedné ze svých cest vloni napsal knihu “40 dní pěšky do Jeruzaléma,” která se nešťastnou shodou náhod stala bestsellerem. Nahrál také audioknihu, kterou nechtěl nikdo. Aby ze sebe smyl hanbu nezdařeného díla, zneuznaný autor v létě na tři měsíce zmizel do Číny a Nepálu. Překvapivě přežil a vrátil se. Nyní vyráží na turné po republice znovu. Všechny ty projekce ho totiž neobyčejně bavily.
24letý excentrický poutník Ladislav Zibura (znáte ze 40 dní pěšky do Jeruzaléma) se na jaře vypravil do Himálaje, neprobádaných údolí čínských řek a zapadlých nepálských vesnic. Ať už ho zrovna zatýká policie, trpí vysokohorskou nemocí nebo zachraňuje lidský život, princ Ládík vším proplouvá s neobyčejnou lehkostí. Příběh jeho 1500 kilometrů dlouhé pěší výpravy je svědectvím o jednoduchosti života a půvabu svobody, u kterého se budete smát od začátku až do konce. Nečekejte ale žádné popisy památek. Projekce je o Číňanech, Nepálcích a jejich životech. Jedná o opravdu mimořádný zážitek, což ti, kteří byli na jarních představeních, potvrdí.

Zajímavosti
1) Ladislavovy projekce vznikly začátkem roku 2015, a to náhodou. Původně chtěl udělat jen přednášku pro pár kamarádů. Nakonec vyprodal kino pro 500 lidí – na první projekci během čtyř dní, na druhou projekci během čtyř hodin.

2) Ladislav vloni napsal svou první knihu “40 dní pěšky do Jeruzaléma”. První náklad se vyprodal během tří dní. Do dnešního dne se knih prodalo přes 15 000 kusů. V listopadu vychází jeho další kniha “Pěšky mezi buddhisty a komunisty”.

3) Ladislava na jeho poutích následuje i zbytek rodiny. Jeho rodiče Lada a Jiří do Santiaga došli už třikrát.

4) Ladislav je nejmladším Čechem (24 let), který podnikl pouť do Říma, Jeruzaléma i Santiago de Compostela. Pěším poutím na jiných kontinentech se věnuje jen pár lidí na světě.

5) Ladislava nemotivuje náboženství – sám se k žádnému nehlásí. Chození ho jednoduše baví, protože to pro něj je snadný způsob, jak se seznámit s úplně cizími lidmi.

6) Na cestě za buddhisty a komunisty Ladislav strávil tři měsíce. Ušel během nich 1500 kilometrů. Dostal se do buddhistických klášterů, trpěl výškovou nemocí, zatkla ho policie a mnohokrát navštívil místa, kde turisty vůbec neznají.

7) Zatímco v Nepálu se Ladislav setkal především s ohromnou chudobou, v Číně ho překvapila pohostinnost místních. Mnoho nocí strávil u cizích lidí doma. Problémy mu ale dělala policie.

8) Ladislav si své cesty nijak neplánuje – nedomlouvá si hotely, obvykle nenosí mapu, nemá žádné profesionální vybavení a dokonce ani stan. Improvizuje a nechává si poradit od místních lidí.

9) Ladislav už na poutích ušel přes 5000 kilometrů a všechny v jediných botech. Sám se rád označuje za spořivého člověka, proto mu bylo líto boty měnit.

10) Nepál a Čína pro Ladislava byly natolik náročné, že se rozhodl na další cestu vydat na lodi. Rád by objel svět po vzoru objevitelských výprav.

Přejít nahoru