Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Poznání Světa techniky v Ostravě

Ve čtvrtek 18. května 2023 se naše třída 3.B vydala do Ostravy Vítkovic za poznáním Velkého světa techniky. Část žáků si vybrala vzdělávací program Budoucnost elektromobility a druhá část se seznámila s Teorií modré krve. 

V programu zvaném Budoucnost elektromobility jsme se seznámili se samotným termínem a prohlédli jsme si obrázky vygenerované umělou inteligencí na toto téma. Získali jsme přehled o tom, co to ta elektromobilita je. Překvapily nás zajímavé modely futuristických aut poháněné vodíkem nebo elektrickou energií. Jejich lesk a matná barva na geometricky vytvarované kapotě s červeně zářícími světly se staly pro nás velkou inspirací a představou o dokonalé budoucnosti. 

V další části programu nás čekala praktická část. Nejprve jsme si vyzkoušeli na baterii spojené s magnetem položit měděný drátek ve tvaru srdíčka, spirály či jiného tvaru, který se pak začal kolem baterie točit. Jako druhou věc jsme si zkusili vytvořit elektromotor. Ten jsme sestrojili dvěma magnety opačných pólů a mezi ně jsme nechali rotovat dvě cívky. Mezitím, co jedna cívka reagovala s magnetickým polem jednoho magnetu, ta druhá přicházela do styku naopak s magnetem naproti a docházelo tak k?otáčivému pohybu. V rámci třetího cvičení jsme vytvářeli galvanický článek tak, že jsme ponořili měděné a železné tyčinky do kyseliny citronové. Tyto tyčinky, v jejichž ponořených částech docházelo k rozežírání kyselinou a tvorbě elektrické energie, jsme připojili drátky k hodinám. Krásně to fungovalo! 

Ze všeho nejlepší však byla možnost zahrát si ve virtuální realitě na automechaniky v Job Simulatoru. Po tomto vynikajícím zážitku jsme si prohlédli moderní auto s vodíkovým pohonem. Toto auto, vyrobené v Japonsku, je skvělým krůčkem k ekologické budoucnosti, neboť díky vodíkovému pohonu vzniká jako odpad voda a hlavně je celé auto očišťovačem vzduchu. 

Elektromobilita je rozhodně velkou budoucností pro lidstvo nejen na Zemi, ale i později ve vesmíru a zároveň skvělým příkladem pro otázky transportu, infrastruktury, dopravy, apod. Věřím, že jako lidstvo dosáhneme obrovských úspěchů v budoucnosti a staneme se též správným příkladem pro naše další generace.

Přemysl Martiška 3.B 

Přejít nahoru