Přednášející z UPOL u nás na škole

V uplynulých dnech se na našem gymnáziu kromě maturitních zkoušek konaly také zajímavé a atraktivní přírodovědné přednášky, které měli na starost akademičtí pracovníci Univerzity Palackého v Olomouci, jejíž fakultní školou naše gymnázium je.

V pátek 13.5. přednášela studentům třetích ročníků vyššího gymnázia RNDr. Pavlína Baizová z katedry analytické chemie, a sice na téma “Využití analytické chemie v kriminalistice”. Během čtyřicet pět minut trvající přednášky se studenti mohli dozvědět informace například o tom, jaké chemické sloučeniny se používají pro zajištění otisků prstů na místě činu, jakými metodami lze prokázat přítomnost lidské krve či něco o přístrojích, které odhalí zvýšenou koncentraci methanolu v pančovaných alkoholických nápojích a našly uplatnění při nedávné “methanolové aféře”.

Středa 18.5. patřila katedře ekologie a jejím zaměstnancům RNDr. Tomáši Kurasovi a Mgr. Monice Mazalové, jejichž prostřednictvím se studenti druhých ročníků vyššího gymnázia dozvěděli něco o fauně a flóře východoasijských tropických deštných lesů a vzájemných vztahů mezi jednotlivými organismy, obývající tyto ekosystémy. Přednáška obsahovala také geografické, cestovatelské a environmentalistické prvky, a byla okořeněna osobními zkušenostmi z vědeckých výzkumů obou přednášejících.

V pátek 20.5. se pak třídy 3A8 a 4A8 naopak vydaly do Olomouce, aby tam navštívily nově otevřené interaktivní muzeum “Pevnost poznání”. Podrobnější reportáž z této exkurze si budete na našich stránkách moci přečíst o několik dní později.