Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Proměna v 21. století

Řehoř Samsa se v povídce Franze Kafky Proměna jednoho rána probudí v těle brouka. Skupiny němčinářů ze tříd 6. A8 a 3. B takovou proměnu zažily na vlastní kůži. 11. a 13. září 2018 se vypravily na interaktivní výstavu s prvky virtuální reality do pardubického Goethe-Zentra.

Uvítaly nás milé slečny, které nám vysvětlily podstatu výstavy, jejíž součástí byla rallye po pěti stanovištích. Jedním ze stanovišť a největším lákadlem byla virtuální realita. Na hlavu jsme dostali speciální helmu s brýlemi, na ruce jsme oblékli rukavice se senzory a obuli boty. Za chvíli jsme se dostali do úplně jiného světa, totiž do pokoje samotného Řehoře Samsy. I když bylo vše jen jako, mohli jsme se po pokoji úplně libovolně pohybovat, podívat se na zem, na strop, z okna, zalézt pod postel. V pokoji bylo také velké zrcadlo, ve kterém byl vidět opravdu odraz – Řehoř Samsa  v těle brouka. Zvenčí se ozývaly, v němčině nebo češtině, hlasy otce Řehoře Samsy a jeho sestry, aby vyšel z pokoje. Otevřít dveře bez nalezení klíče ovšem nešlo, takže ti nejlepší, kteří klíč našli, mohli otevřít a tím ukončili pobyt ve virtuálním světě. Na ostatních stanovištích jsme se dozvěděli informace o životě Franze Kafky, vytvořili jsme komiks na téma proměna, hráli jsme si se slovy a idiomy v různých jazycích.

Zbytek času v Pardubicích jsme strávili libovolně, většina z nás zvolila návštěvu nedalekého obchodního centra s obědem, na nádraží jsme potom koupili pravý pardubický perník a vydali se zpět domů. Věřím, že jsme si den všichni užili, kromě zážitku v podobě virtuální reality jsme se opět obohatili vědomostmi a rozšířili tak znalosti své němčiny. Děkujeme paní Petersové a Chýlkové za přípravu této akce a na závěr citace z nástěnky v Goethe-Zentru: “S angličtinou procházíte, s němčinou jdete dál!”

Jonáš Vala, 6.A8

Přejít nahoru