Setkání s panem premiérem Petrem Fialou

Poslední říjnový týden nebyl pro naše gymnázium obyčejným. V pondělí se někteří studenti setkali s panem premiérem Petrem Fialou.

Jednalo se o schůzku zařízenou panem ředitelem a pozváni byli studenti se zájmem o společenské vědy, historii, geopolitiku či mediální gramotnost. Setkání se odehrálo v prostorách firmy Onsemi. Pan premiér si na nás ve svém zaneprázdněném harmonogramu našel 45 minut času, během kterých se věnoval otázkám mladých gymnazistů.

Studenti si na pana premiéra nachystali téměř čtyřicet otázek týkajících se politologie, Evropské unie, Česka, systému školství, ale taky životní cesty tohoto významného politologa a profesora. Pan Fiala si jednotlivé otázky losoval, a přestože se, limitován časem, dostal pouze ke čtyřem z nich, studentské obecenstvo rozhodně nezklamal. Jakožto bývalý univerzitní profesor každou otázku zodpověděl velmi pečlivě a srozumitelně, a tak jsme se dozvěděli o jeho studentské i kariérní cestě, o jeho pohledu na český i zahraniční školský systém, či o politologii jako vědě. Nechybělo ani povídání o českém národním sebevědomí s lehce filosofickým nádechem a třešničkou na dortu byly motivační životní rady pro nás studenty. V hlavě mi nejvíce utkvěla myšlenka, že bychom si měli jít za svým snem a věnovat se tomu, co nás naplňuje, ať se děje cokoliv.

Za příjemné setkání a bohatých 45 minut bych panu premiérovi, firmě Onsemi i panu řediteli chtěla moc poděkovat. Věřím, že toto setkání přineslo nám, budoucím vysokoškolákům, inspiraci a motivaci k dalšímu studiu. Ostatně, co víc si od krátké třičtvrtěhodiny povídání s intelektuálem přát?

Zuzana Podešvová, 4.A