Skialp do škol

V úterý 12. března se asi třicetičlenný tým studentů pod vedením paní učitelky Brodové, Chýlkové a pana učitele Janíčka vydal směr Jeseníky, kde jsme se měli naučit základy skialpinismu v rámci projektu Skialp do škol.

Po dvou a půl hodinové cestě autobusem jsme dorazili k hotelu Ovčárna a my se seznámili s našimi instruktory, mezi kterými nechyběl ani olympijský medailista v biatlonu Ondřej Moravec, ten zmíněný projekt Skialp založil. Instruktoři nám vypůjčili vybavení, s nímž nás naučili zacházet, a vysvětlili nám hlavní techniky pohybu při tomto sportu.

Rozdělili jsme se na dvě skupiny – zkušenější a začátečníky. Každá skupinka projela svou trasu, ve které nechyběl prudký svah, jízda v terénu či sjíždění sjezdovky. Na závěr ještě tým nejzdatnějších vyšlapal na Petrovy kameny.

Po krátkém občerstvení na Ovčárně, kde Ondřej Moravec celý den zhodnotil a dal nám spoustu užitečných rad, jsme se vydali zpátky domů. Byť nám počasí úplně nepřálo, protože pršelo, byla zima a velký vítr, tak jsme si všichni kurz užili a vraceli se domů unavení, ale plní zážitků!

Na závěr bych chtěl představit projekt Skialp do škol, který má za cíl naučit děti a učitele skialpinismu, nejrychleji rostoucímu zimnímu sportu posledních šesti let. Autory projektu a organizátory kurzu jsou Ondřej Moravec, Branislav Adamec a Jan Klouček. Bylo nám velkým potěšením, že jsme se s nimi mohli setkat a seznámit a užít si den v horách!

Jan Urda