Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Skvělý úspěch na mistrovství světa v Maastrichtu

Po tříleté covidové pauze se studenti rožnovského gymnázia vypravili změřit své písařské dovednosti na mistrovství světa v záznamu a zpracování textů, které bylo součástí 53. kongresu světové organizace INTERSTENO. Vše se uskutečnilo v nizozemském Maastrichtu ve dnech 5. – 11. srpna 2022. Naše gymnázium reprezentovali Johana Valová (7. A8) a Šimon Vrzala (5. A8) v doprovodu s úspěšným absolventem gymnázia Jonášem Valou (nyní studentem 3. LF UK).

Trénink na mistrovství započal již na soustředění v Rožnově pod Radhoštěm, kde pod vedením Heleny Zaviačičové většina reprezentantů ladila svou formu.

Soutěžící měřili své síly hned v několika disciplínách – Protokolování, Wordprocessingu, opisu textu, korektuře textu a třech různých formách diktátu (Audiotranscription, záznam mluveného slova, diktát v reálném čase). Soutěže byly rozděleny do dvou dnů, soboty a neděle, a ve zbývajících dnech byla možnost zúčastnit se exkurze do Zonnebergských jeskyní, maastrichtských dolů a zájezdu do německého města Cáchy. Pro mladé byla připravena soutěž v tzv. textingu (co nejrychlejší odeslání zprávy na WhatsApp), která u účastníků měla spíše negativní ohlasy. V rámci již tradičního Dne mladých byla připravena “Escape game” –  úniková hra.

Ani letos rožnovští reprezentanti nezklamali a odvezli si celkem osm medailí. Johana, nejmladší soutěžící v kategorii juniorů, brala zlato za Protokolování, stříbrné medaile za korekturu, diktát, kombinaci všech disciplín a bronz za Audiotranscription. Šimon, který na mistrovství světa startoval poprvé, v kategorii žáků jako jediný splnil limit pro zařazení do výsledkové listiny v Protokolování, tudíž si odvezl zlatou medaili. Stříbro si vybojoval v korektuře textu a bronz bral za kombinaci. Bývalý student našeho gymnázia Jonáš Vala si odvezl zlato za Wordprocessing, opis, korekturu textu, dva diktáty a kombinaci. Stříbro obhájil v soutěži Audiotranscription. Stal se tak nejúspěšnějším soutěžícím celého mistrovství. Celá česká reprezentace si odvezla 28 ze 70 rozdaných medailí.

Doufáme, že za dva roky se opět sejdeme na dalším mistrovství světa ať už v polských Katowicích nebo anglickém Liverpoolu.

Závěrem bychom chtěli poděkovat za finanční podporu městu Rožnov pod Radhoštěm, MŠMT, Gymnáziu Rožnov pod Radhoštěm a především spolku Interinfo ČR v čele s Helenou Zaviačičovou, bez jejichž nejen finanční pomoci bychom se mistrovství světa nemohli zúčastnit.

Šimon Vrzala, 5A8

Odkazy na podrobnější informace:

http://www.zav.cz/souteze/786-intersteno-maastricht-2022-uspech-ceske-republiky.html

https://www.zkola.cz/gymnazium-roznov-pod-radhostem-ma-opet-mistry-sveta-v-psani-na-klavesnici/
Přejít nahoru