Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Společenskovědní seminář v Praze

Když se řekne Praha, většině lidí se asi vybaví historické památky jako Karlův most, Pražský hrad nebo Národní divadlo, ale naše exkurze do Prahy měla jiný záměr. Na programu byla návštěva Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Senátu Parlamentu České republiky a České národní banky.

V pátek 15. 3. nás brzo ráno čekala zdlouhavá cesta vlakem. To, že bydlíme poměrně daleko je pro nás mírnou nevýhodou vzhledem k dlouhé cestě tam i zpět.  K našemu překvapení jsme přijeli o něco dříve a vlak neměl žádné zpoždění. Zažili jsme si bloudění stanicemi metra i pražskými uličkami.

Na Malostranském náměstí jsme se rozdělili na dvě skupiny a vydali se na prohlídku Poslanecké sněmovny a Senátu.

Naše prohlídka začala v informačním středisku zhlédnutím krátkého videa, na kterém byla vyobrazena vláda České republiky v průběhu let. Následně jsme se vydali do Thunovského paláce, kde jsme museli projít bezpečnostní kontrolou. Po vstupu jsme byli ohromeni krásnými starými lustry a výzdobou. V předmístnosti Jednacího sálu jsme si mohli prohlédnout výstavu všech hlav státu od roku 1918. Mohli jsme se také exkluzivně podívat na slib prezidenta České republiky, prezidenta Petra Pavla v originále. Jelikož zrovna neprobíhalo žádné jednání, mohli jsme se podívat do prostor jednacího sálu Poslanecké sněmovny. Je až neuvěřitelné, jak velká to je místnost s překvapivě nepohodlnými sedátky. Dozvěděli jsme se, že je místnost z neorenesanční doby a je stále stejná. Mohli jsme se podívat na hlasovací systém a bylo nám řečeno, jak se to využívá. Jednotlivé stolky byly označeny jmény poslanců  a zažili jsme pocit, „stát za …… pultem“. Prošli jsme krásným původním barokním schodištěm s vysokým stropem a dostali se na nádvoří s kašnou a českým lvem, kde probíhají tiskové konference. Při odchodu jsme ještě prošli úzkou uličkou, kde byly na skleněné stěně vylepeny důležité dokumenty, jako například Mnichovská dohoda. Následně jsme se vyměnili s druhou skupinou a vydali se na Senát.

Po vstupu do Valdštejnského paláce nás čekala další bezpečnostní kontrola. Jelikož jsme se do Senátu dostali až v čase oběda, naši prohlídku rušili členové Senátu, kteří šli na oběd poměrně hlasitě a bezohledně. Hned, co jsme vešli do hlavního sálu, snad každého z nás zaujala nástěnná malba na stropě, kde byl zpodobněn Albrecht z Valdštejna jako bůh na voze s koňským spřežením. Také jsme mohli nahlédnout z balkónku do jednacího sálu.

V ČNB, tedy v České národní bance jsme naposled prošli bezpečnostní kontrolou, schovali si věci do skříněk a opět se rozdělili na dvě skupiny. Tato prohlídka probíhala ve velkých prostorách, a proto každý dostal sluchátka, aby dobře slyšel.

Začali jsme u historie a následně prošli všechny expozice a dozvěděli se o zajímavých věcech. Mohli jsme plnit různé úkoly, a dokonce jsme zkoumali pravost bankovek. Dostalo se nám nahlédnout i na pákistánské bankovky, které přinesl jeden z členů naší skupiny.

Po dlouhém dni jsme měli přibližně dvě hodiny volna na osobní zájmy. V 17:19 nám jel vlak směr Valašské Meziříčí.

Exkurze pro nás byla velmi přínosná, neboť nám přinesla spoustu vědomostí, zážitků a zkušeností. Dozvěděli jsme se velké množství nových informací, podívali jsme se na místa, kam by nás samotné nenapadlo zavítat.

Studenti společenskovědního semináře 3. ročníku

Přejít nahoru