Wannsee – 2023: „Future for all“ aneb Budoucnost pro všechny

Je již tradicí, že skupina vybraných žáků a absolventů rožnovského gymnázia se každoročně účastní Mezinárodních letních workshopů ve Wannsee. Ani letos tomu nebylo jinak a rožnovská skupina jakožto reprezentace České republiky se ve dnech 15. – 22. července vydala vstříc novým zážitkům do nádherného prostředí nedaleko berlínského jezera Wannsee, kde prožila dny plné umění, objevování a seznamování se.

Podstatou celého týdne je práce v uměleckých workshopech na dané téma, jímž se pro letošní rok stalo „Future for all“, česky „Budoucnost pro všechny“. Společně se studenty a lektory z Polska, Španělska a Německa jsme se snažili zpracovat myšlenku daného tématu prostřednictvím tance, divadla, hudby, fotografie a malby. Stejně jako letošní téma, celý náš sedmidenní pobyt byl plný nejistot a nečekaných událostí.

Náplní týdne nebyla pouze práce ve workshopech, ale také návštěva Berlína, kde na nás kromě klasických památek čekala prohlídka muzea Futurium, v němž jsme zhlédli interaktivní expozici o představách o budoucnosti a jejich problémech. Fascinováni jsme byli nejen umělou inteligencí, ale také obrovskými očekávanými pokroky v medicíně nebo prezentací umělého masa.

Berlín skýtá samozřejmě mnoho kulturních příležitostí a byla by velká škoda, kdybychom je my, kreativní účastníci workshopů, nevyužili a neinspirovali se, ať už v divadle či na koncertě! Proto byly naplánovány ještě výpravy za kulturou pro jednotlivé workshopy dle jejich zaměření. Malíři se vydali do galerie umění v Postupimi, tanečníci na taneční představení do divadla Dock 11. Velké nadšení divadelníků a hudebníků z nadcházejícího koncertu překazil zákaz vycházení kvůli uprchlé lvici, ze které se nakonec stalo pouze divoké prase.

Práce ve workshopech nakonec vyvrcholila závěrečnými prezentacemi, na nichž jsme měli možnost zhlédnout přístup jednotlivých workshopů k danému tématu a navzájem se obohatit o různé pohledy na budoucnost a směr, kterým se my a svět vydáváme. Přestože se jednalo o poměrně komplexní téma, které v nás všech vzbuzovalo různé emoce a možná i obavy z nadcházejících let, celý týden jsme prožili ve skvělé atmosféře plné naděje, přátelství a sdílení našich myšlenek.

Dny ve Wannsee jsou pro mnohé z nás opravdu nezapomenutelnými, a i přes některé překážky se z nich vždy stane úžasné dobrodružství, které by jen málokdo nechtěl zažít znova.

Na závěr bychom rádi poděkovali paní Petersové a Brodové za možnost se tohoto programu zúčastnit a věříme, že se za rok opět sejdeme všichni na tom jedinečném místě zvaném Wannsee za zvuku společných (snad i autorských) písní a smíchu, který nám vždy dodá energii do dalších dnů!

Johana Valová, 8. A8