Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Za rok zase ve Wannsee aneb Mezinárodní letní workshopy 2022

Týden plný umění, pohybu a seznamování se s novými lidmi prožila skupina studentů a absolventů rožnovského gymnázia, která se po dvouleté pauze vydala do Berlína, kde se ve dnech 17. – 23. července 2022 konaly již poněkolikáté Mezinárodní letní workshopy. Jako téma letošního ročníku bylo zvoleno “Equality – Let´s be different” (česky “Rovnost – Buďme jiní”). 

V nádherném prostředí v blízkosti německého jezera Wannsee, kde sídlí organizace wannseeFORUM ve vile, jež se pro nás stala na týden domovem, jsme společně se studenty a lektory z Německa, Polska a Španělska nahlíželi na problematiku hlavního tématu v několika různých workshopech. “Equality-  Let´s be different” se stalo inspirací pro celotýdenní práci všech zúčastněných. 

Téma bylo zachyceno okem fotografů, kteří byli rozděleni rovnou do dvou workshopů, a to digitální a černobílé fotografie. Jeho motivy  využily pro svá závěrečná vystoupení také divadelní, taneční a hudební workshopy. 

Kromě skupinové práce jsme měli možnost ve volném čase navštěvovat také hlavní metropoli a poznávat ji z různých stránek. Jedno odpoledne bylo věnováno organizované výpravě do Berlína, kdy se každý workshop vydal za představením či aktivitou jemu nejbližší. Herci a tanečníci společně zhlédli taneční představení s názvem “unknown land” (neznámá země) v divadle Dock 11, v němž tanečníci publikum oslnili svými výkony a zároveň podnítili všechny přítomné k zamyšlení se nad samotným ne zcela přímým a jasným příběhem. 

Bezmála čtyřdenní práce ve workshopech vyvrcholila předposlední den závěrečnými prezentacemi, které byly doslova nabity originálními pojetími daného tématu. 

Celým týdnem nás provázela velmi vřelá, přátelská atmosféra, k níž přispěly nejen večery strávené hraním, zpíváním a bavením se se všemi přítomnými, ale také celotýdenní hra Secret friend, která spočívala v obdarovávání či milému chování k jedné vylosované osobě. Na závěr byli všichni tito tajní přátelé navzájem odhaleni. 

Wannsee se pro většinu lidí, kteří se programu účastnili poprvé, stalo místem svobody, respektu a přátelství, na něž se budou chtít určitě vrátit a úžasnou energii, kterou jsme po týdnu plném nevšedních zážitků byli nabiti, zažít znovu! 

Na závěr bych chtěla poděkovat vedoucí naší skupiny Elišce Trampotové a našim učitelkám Yvetě Petersové a Magdě Brodové za výbornou organizaci a možnost se tohoto nezapomenutelného programu zúčastnit (a samozřejmě všem ostatním rožnovským členům výpravy)! 

Doufám, že se v co největším počtu zase ve Wannsee příští rok shledáme a prožijeme tak skvělé okamžiky jako letos! 

Johana Valová, 7. A8 

Přejít nahoru