Omlouváme se, ale stránka Gymnázia bez JavaScriptu nefunguje správně. Prosím zapněte si JavaScript k načtení webu.

Limonádový Joe

J.Brdečka
(20. – 27. února 1995)

Divadelní hra Limonádový Joe vznikla za fašistické okupace.Premiéru měla na scéně Divadla 99 na Národní třídě v Praze.Napsání této hry předcházely povídky, které J. Brdečka vytvořil na přelomu let 1939 – 1940. Stejnojmenný román vyšel v roce 1945. Po něm následovalo jěště filmové ztvárnění, které toto dílo nejvíce proslavilo.Divadelní hra je satira, parodie na westerny všeho druhu.

Limonádový Joe mstí smrt svého bratra a nakonec se vzájemně postřílí celá společnost tohoto divokého západu: Joe, Horác (vrah bratra Joeho), i láska Joeho Winnifred a dívka z baru Tornádo Lou, z které se vyklube sestra Joeho i Horácova, a ostatní pistolníci.

J. Brdečka o svém díle říká: “Když jsem přistupoval k práci Limonádového Joa, už jsem se těšil, jak právě poruším pravidla či stereotypy žánru (tj. parodie na kovbojku) a jak napíšu tak něco ‘mezi’ tj. kombinaci humorné, ba až absurdní fikce s řadou situací a postav, které v historii Divokého západu skutečně existovaly. Chtěl jsem prostě napsat nějaký groteskně humoristický děj, v němž by se absurdita mísila s oním ‘historickým’ divokým západem.”

Náš pokus o realizaci vychází z úpravy hry z roku 1991. K autorovu záměru jsme chtěli přidat smysl pro studentskou recesi a humor.


Limonádový Joe T. Doruška
Horác D. Slížek
Tornádo Lou V. Mičolová
Winnifred E. Dobešová
Grimpo J. Mlnařík
Doug R. Pavelka
Abe Honesty-ová J. Prejdová
Dakota Kid J. Onheiser
Mexico Kid R. Vašut
Vdova D. Opálková
Barman K. Bužek
Zpěvačka V. Zátopková
Ženy západu L.Čermáková, M.Chovancová, M.Krbová, Š.Koňaříková, M.Malaníková, D. Opálková, P.Onheiserová, I.Pavelková
Kovbojové K.Baroš, P.Chocholáč, R.Machálek, J.Onheiser, T.Slezák, P.Svačina, R.Vašut
Hudba J.Mlnařík, J.Grygarová, T.Zůbek, I.Slezáková, J.Onheiser, J.Žitníková
Úprava a režie M. Hambálek
Přejít nahoru