Krajská hygienická stanice Zlínského kraje

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně
Havlíčkovo nábřeží 600, 760 01 Zlín
IČ: 71009221, tel. 577006711, fax: 577006746, e-mail: khs@khszlin.cz, podatelna@khszlin.cz

ve Vsetíně dne 18. 10. 2017

Informace – výskyt invazivního meningokokového onemocnění u studentky Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm, Koryčanské Paseky 1725, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm

Vážení studenti,

Ve škole, kde studujete, se vyskytlo u jedné studentky onemocnění meningokokovou meningitidou (zánět mozkových blan vyvolaný meningokokem).

Nemocná studentka byla ve škole naposledy v pátek dne 6. 10. 2017. První příznaky se projevily až dne 16. 10. 2017. Vzhledem k tomu, že inkubační doba onemocnění je nejčastěji 3-4 dny, k nákaze bakterií N. meningitidis došlo mimo školní kolektiv.

Všechny úzké kontakty, které v možné inkubační době onemocnění přišly s nemocnou do kontaktu, již zajistilo či zajišťuje protiepidemické oddělení Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Studentů a pracovníků školy se žádná opatření netýkají (kromě osob, které s nemocnou byly v úzkém kontaktu v inkubační době mimo školu).

Jedná se o kapénkovou nákazu, která se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének slin (při kašli a kýchání). Mezi další způsoby přenosu nákazy patří přímý kontakt s nakaženou osobou nebo nosičem (např. při líbání, pití ze společných lahví apod.). Bakterie meningokoka se přirozeně vyskytují v nose a krku asi u 5-11% lidí, kteří netrpí žádnými zdravotními potížemi a v naprosté většině případů u nich onemocnění ani nevypukne.

Proti invazivnímu meningokokovému onemocnění se dá chránit očkováním, které provádí za úhradu na vyžádání praktičtí lékaři a lékaři očkovacích center.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů Vám rádi poskytneme informace na tel. 602 156 923.

MUDr. Jana Hošková

Ředitel protiepidemického odboru